Strefa przedsiębiorcy

Kasy online dla branży paliwowej - komentuje Piotr Chronowski, Novitus - Grupa Comp


"Przy obecnym stanie legislacyjnym nie ma możliwości wprowadzenia obowiązku używania kas online na stacjach paliw od 1 stycznia 2019 r." - mówi Piotr Chronowski, Novitus - Grupa Comp.

WIĘCEJ czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Z ofertą kas online można będzie zapoznać się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2019, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

"Wprawdzie Rozporządzenie „techniczne” obowiązuje od lipca br., a pierwsze drukarki online przeszły już pozytywnie wszystkie testy w Głównym Urzędzie Miar, jednak ciągły brak nowelizacji Ustawy o VAT oraz Ustawy Prawo o miarach nie pozwala na wydanie decyzji Prezesa GUM dla tych urządzeń. Brak nowelizacji tych ustaw to również brak możliwości wprowadzania na rynek tych urządzeń oraz – co najważniejsze – nie ma możliwości używania tych kas przez podatników, w tym także przez stacje paliw.

Mając na uwadze fakt, że mamy już połowę grudnia, to określone w projekcie nowelizacji tych ustaw terminy wydają się nierealne. Nowelizacja miała wejść w życie 1 października 2018 r., a pierwsze obowiązki dla podatników określone były na 1 stycznia 2019 r. We wrześniu wstrzymane zostały prace Komisji Finansów Publicznych nad tymi projektami i do dziś nie zostały wznowione. Z wypowiedzi prasowych przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że prace legislacyjne w Sejmie nad tymi projektami ruszą na przełomie roku. Jeśli tak by się stało, to nowelizacja tych ustaw może wejść w życie np. na początku II kwartału 2019 r., a pierwsze obowiązki posiadania tych urządzeń dla podatników (czyli stacje paliw, warsztaty samochodowe i naprawy opon) mogłyby obowiązywać najwcześniej od 1 lipca 2019 r. (przy założeniu, że Ministerstwo Finansów utrzyma grupy i harmonogram z projektu Ustawy).  Czy jednak są to realne scenariusze – trudno dzisiaj jednoznacznie stwierdzić".

Źródło: Novitus, fot. arch. [Zdzisław Pisiński]

Wróć