Wiadomości

Amerykańskie LNG zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski


Konsekwentnie realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw do Polski. W ten sposób budujemy bezpieczny i konkurencyjny rynek gazu - powiedział prezes PGNiG SA Piotr Woźniak, odnosząc się do podpisanej ostatnio umowy pomiędzy PGNiG a Cheniere Energy na dostawę LNG do terminalu w Świnoujściu.

 –  Przykład współpracy z Cheniere Energy dowodzi, że Polska jest dla amerykańskiego LNG bramą na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Ta transakcja to duży sukces otwartego w lutym 2017 r. Biura PGNiG w Londynie – dodał Piotr Woźniak.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadzi do Polski pierwszy statek z gazem skroplonym LNG od amerykańskiego dostawcy. Gaz dostarczy firma Cheniere Energy. Transakcję zawarło biuro handlowe PGNiG w Londynie. Ładunek wypłynie z terminala skraplającego Sabine Pass w  Luizjanie i w pierwszej połowie czerwca zawinie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza (jednorazowa) dostawa skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy do Europy Środkowej i Wschodniej, a dla PGNiG druga dostawa typu spot (kontrakt krótkoterminowy) po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r.

Źródło: PGNIG (op.pb)

Wróć