Wiadomości

Żywiec Bock

Żywiec Bock, warzony w początkach istnienia Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, powraca  w limitowanej serii z okazji 155-lecia Żywieckiego Browaru.

 Oficjalna premiera ciemnego, słodowego piwa typu koźlak odbyła się 14 grudnia br. Piwo  będzie dostępne w sprzedaży jedynie do końca lutego 2012.


Bock – koźlak na salonach
Nazwa gatunku piwa Bock używana w XIX wieku w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu wywodzi się od hanzeatyckiego miasta Einbeck w Dolnej Saksonii. Niemieckie słowo Bock oznacza kozła, stąd w Polsce używana jest też nazwa koźlak. Piwo tego typu było jednym z pierwszych, jakie wyprodukowano w żywieckim Browarze Arcyksiążęcym – już na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku uwarzono tam pierwszą partię o nazwie Bockbier. Wyjątkowa receptura Bocka warzonego z najlepszych składników stanowiła o ekskluzywności tego trunku. W tamtym okresie Bock serwowany był tylko zamożnym, wymagającym klientom w eleganckich restauracjach Lwowa i Krakowa.

Wielki powrót w wielkim stylu
Teraz, z okazji 155 rocznicy założenia Arcyksiążęcego Browaru, powraca w nowej odsłonie – jego etykieta z herbem Habsburgów jest wzorowana na Bocku sprzed lat, warzonym przez pierwszych mistrzów żywieckiej szkoły piwowarskiej. Herb Habsburgów, jak i arcyksiążęca korona na każdej butelce Żywca to przywilej i zobowiązanie – synonim najwyższej jakości. Współcześni potomkowie Habsburgów, doceniając wierność zasadom, podtrzymali zgodę na wykorzystanie tych symboli na produktach Żywca.

Bogaty słodowy smak
Żywiecki Bock to klasyczny koźlak: produkowany na przełomie października i listopada, otwiera zimowy sezon warzelniczy. Pojawi się w sprzedaży w okresie świąteczno-noworocznym i będzie dostępny (w zwrotnych, półlitrowych butelkach) do końca karnawału. Koneserzy z pewnością docenią jego walory – bogaty, esencjonalny smak z chmielową goryczką i nutą karmelową oraz gęstą, kremową piankę. Piwo swój rubinowy odcień zawdzięcza użyciu różnych rodzajów słodów m.in. pilzneńskiego i monachijskiego. Bock to kolejne piwo gatunkowe po Porterze, wzbogacające rodzinę Żywca. Warzony jest wyłącznie w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu. Zawartość 16% ekstraktu oraz 6,5% alkoholu z pewnością podbije niejedno podniebienie. I przygotuje kubki smakowe piwoszy na kolejne doznania, jakimi nieraz jeszcze zaskoczą żywieccy piwowarzy.



Wróć