Wiadomości

Wspólnym głosem o zrównoważonym rozwoju


28 maja w Warszawie podpisano „Deklarację polskiego biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju”. To wspólny głos przedsiębiorstw wspierający cele zapisane w „Wizji zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”. Jednym z sygnatariuszy Deklaracji jest Grupa LOTOS, która uczestniczyła także w konsultacjach zagadnień związanych z wyzwaniami dla sektora energii w Polsce do 2050 roku.
Misją koncernu jest innowacyjny i zrównoważony rozwój. Jednym z filarów strategii społecznej odpowiedzialności Grupy Kapitałowej LOTOS jest bezpieczeństwo w sektorze energii. Celem w tym obszarze jest podejmowanie i udział w inicjatywach nakierowanych na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w sektorze energii w Polsce i w krajach, w których Grupa LOTOS jest aktywna biznesowo, w sposób odpowiedzialny wobec społeczeństwa i środowiska. Reprezentanci pomorskiej spółki brali czynny udział w konsultacjach Wizji 2050 w kluczowym dla firmy obszarze energii. W imieniu Grupy LOTOS swój podpis pod dokumentem złożył Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju.
– Poprzez poparcie inicjatywy wypracowania „Wizji zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050” Grupa LOTOS zadeklarowała swoje zaangażowanie i chęć współpracy oraz dzielenia się doświadczeniami z administracją publiczną w podnoszeniu poziomu przejrzystości i etyki w biznesie oraz w promowaniu odpowiedzialności firm wobec społeczeństwa i środowiska. – podkreślił prezes Marek Sokołowski po podpisaniu Deklaracji. – Szczególnie ważnym aspektem naszej strategii jest bezpieczeństwo w sektorze energii. W kraju, ale także poza jego granicami aktywnie działamy na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw surowców energetycznych na rynek polski, przy jednoczesnym zachowaniu standardów w dziedzinie poszanowania środowiska. Specyfika naszej branży, ale także odpowiedzialne podejście do biznesu wymagają, by uwzględniać wyzwania i ryzyka w długim okresie, dlatego perspektywa 2050 r. – mimo, że pozornie odległa – dla nas stanowi naturalny punkt odniesienia. Tego wymaga nie tylko zrównoważony rozwój koncernu, ale i naszego społecznego otoczenia.

Inicjatywa stworzenia „Wizji zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050” powstała w 2011 r., jako odpowiedź na ogłoszoną w 2010 r. globalną inicjatywę „Vision 2050. The new agenda for Sustainable Development” wypracowaną przez World Business Council for Sustainable Development (WBSCD). Polska jest jednym z pierwszych krajów, który podjął się przygotowania dokumentu określającego najważniejsze dla niego wyzwania i działania niezbędne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Ujęto je w sześciu głównych obszarach: kapitał społeczny, kapitał ludzki, infrastruktura, zasoby naturalne, energia, a także jakość państwa i instytucji publicznych.
Autorami polskiej inicjatywy było Ministerstwo Gospodarki we współpracy z firmą doradczą PwC i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przedstawiciele biznesu aktywnie uczestniczyli w pracach nad dokumentem: w 14 sesjach dialogowych wzięło udział 150 osób, w tym specjaliści Grupy LOTOS. Sygnatariuszami Deklaracji, obok spółki, zostało ponad 40 firm, takich jak m.in. Dalkia, RWE, Katowicki Holding Węglowy, Coca-Cola, 3M, PKP Polskie Linie Kolejowe, SPEC, GSK, Skanska Property, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Dokument wyraża głos biznesu w kształtowaniu warunków do adaptacji polskiej gospodarki względem wyzwań zrównoważonego rozwoju. Planowane jest przedstawienie Deklaracji przez Ministerstwo Gospodarki podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych Rio+20, czyli spotkania globalnych liderów, które odbędzie się w czerwcu tego roku w Rio de Janeiro.

Wróć