Wiadomości

Wkrótce rusza procedura przydzielenia zdolności regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu

15 listopada br. Polskie LNG SA rozpocznie procedurę przydzielenia zdolności regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu.

Po zakończonej w 2009 r. tzw. procedurze Open Season, w wyniku której ok. 65 proc. mocy terminala zakontraktowało PGNiG, pozostało jeszcze blisko 35 proc. zdolności regazyfikacyjnych tego obiektu. Będzie się można o nie ubiegać do 30 grudnia 2011 roku.
Na podstawie złożenia przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) wiążącego zamówienia, zgodnie z postanowieniami Regulaminu procedury udostępnienia Terminalu LNG w Świnoujściu 2009, 18 marca br. została podpisana umowa między Polskim LNG SA a PGNiG. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług regazyfikacji oraz usług dodatkowych. W wyniku tej procedury PGNiG przydzielono moc 370 tys. Nm3/h z oferowanych 570 tys. Nm3/h.
W wyniku procedury przydzielenia zdolności regazyfikacyjnej terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG udostępni moc regazyfikacjyjną wynoszącą 200 tys. Nm3/h. O pozostałą moc będą mogły się ubiegać zainteresowane podmioty do końca tego roku. Po tym terminie Polskie LNG SA dokona przydziału (alokacji) dostępnej zdolności regazyfikacyjnej zgodnie z ustaloną i udostępnioną na stronach spółki procedurą (www.polskielng.pl/uslugi). O przydziale mocy i wyborze kontrahenta zadecyduje jakość oferty – preferowane będą umowy długoterminowe i obejmujące jak największą moc. Decyzje o ostatecznym wyborze kontrahenta (lub kontrahentów) spółka ogłosi 30 stycznia 2012 roku.
- Z uwagi na duże zainteresowanie pozostałą do zakontraktowania mocą i to zarówno polskich, jak i zagranicznych partnerów, zdecydowaliśmy się umożliwić zainteresowanym pozyskanie jej już na obecnym etapie – wyjaśnia Zbigniew Rapciak, prezes Zarządu spółki Polskie LNG. – Proces ten ma charakter otwarty; każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w nim udział. Podstawowym kryterium oceny oferty będzie czas trwania kontraktu oraz wielkość rezerwowanej mocy. Im większe będą te jednostki, tym korzystniejsze staną się warunki takiego kontraktu dla samych oferentów. Warto bowiem zauważyć, że im większa zaalokowana moc, tym niższe będą jednostkowe stawki regazyfikacji – podkreśla prezes Rapciak.
* * *
Budowa terminalu LNG została uznana przez rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Terminal LNG powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3 (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie). Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.

Wróć