Wiadomości

Shell: Pierwsze dostawy gazu do Pearl GTL

 

Shell, który jest głównym inwestorem Pearl GTL, rafinerii powstałej na mocy porozumienia z Qatar Petroleum, otworzył w strefie przybrzeżnej szyby wiertnicze umożliwiając, poprzez podmorski gazociąg, pierwszy transport surowego gazu do gigantycznej rafinerii GTL (gas-to-liquid). Kolejne sekcje Pearl GTL będą sukcesywnie uruchamiane w ciągu nadchodzących miesięcy.

Pracę nad projektem Pearl GTL rozpoczęto w lipcu 2006 roku, a kamień węgielny został wmurowany w lutym 2007 roku przez następcę tronu, Jego Wysokość Szejka Tamim bin Hamad Al-Thani - czytamy w informacji prasowej.

Rafineria Pearl GTL jest największą inwestycją z zakresu energetyki realizowaną przez rząd Kataru. Projekt ten składa się z dwóch platform wiertniczych lężących 60 km od wybrzeży Kataru połączonych za pomocą podmorskiego rurociągu ze znajdującą się w Ras Laffan największą na świecie rafinerią GTL.

Mohammed bin Saleh Al-Sada, Minister ds. Energii i Przemysłu Kataru ocenił, iż ten projekt będzie odgrywał ważną rolę w dalszej dywersyfikacji dostaw z północnych pól  i pozytywnie wpłynie na pozycję Kataru na światowym rynku energii poprzez dostawy wyjątkowo czystych produktów GLT. - Chciałbym pogratulować Shell oraz Qatar Petroleum. Skala projektu, zastosowana technologia i bezpieczeństwo w Rafinerii Pealr GTL bije wszelkie dotychczasowe osiągnięcia. To wspaniały dzień dla Kataru, dla Qatar Petroleum i dla naszego partnera Shell - podkreślił. 

Ten dzień jest krokiem milowym dla projektu Pearl, przed nami prosta droga do produkcji GTL. Chciałbym podziękować Qatar Petroleum i władzom katarskim za ich wsparcie i pomoc przy realizacji tego niezwykle istotnego projektu – powiedział Peter Voser, prezes Royal Dutch Shell 

Gdy rafineria Pearl osiągnie pełną sprawność będzie produkowała ponad 45 mln m3 gazu dziennie, które zostaną przetworzone na 120 tys. baryłek skondesowanego gazu oraz na 140 tys. baryłek GTL. Gas-to-liquids to wysokiej jakości, czyste w spalaniu produkty, takie jak olej napędowy, bazowe oleje smarowe oraz surowce dla przemysłu chemicznego. 

Wróć