Prawo

Polska Izba Paliw Płynnych działa w interesie publicznym


10 listopada 2015 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok uchylający decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, utrzymującą w mocy decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej Polskiej Izbie Paliw Płynnych [dalej: Izba]. W sprawie stanowiącej przedmiot sporu Izba zwróciła się do Prezesa URE z wnioskiem o udzielenie informacji z zakresu działalności tego organu w obszarze koncesjonowania obrotu paliwami.

Wojewódzki Sąd Administracyjny, wydając korzystne dla Izby rozstrzygnięcie, w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in. na jej szczególny charakter, wynikający z formy prawnej izby gospodarczej. Sąd przyznał, iż Polska Izba Paliw Płynnych ponad wszelką wątpliwość posiada interes publiczny w uzyskaniu wnioskowanych danych. Izba argumentowała między innymi, iż sama Ustawa z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. Nr 84, poz. 710) nadaje uprawnienie do wyrażania opinii o projektach rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki oraz że na zasadach określonych w odrębnych przepisach - izby gospodarcze mogą uczestniczyć w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie, a nadto, iż mogą dokonywać ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego z kolei często niezbędne jest właśnie uzyskanie informacji publicznej.

Co więcej Izba wskazała na dodatkową podstawę prawną, oprócz postanowień Ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. Nr 0, poz. 782), uprawniającą do pozyskiwania informacji niezbędnych do wykonywania jej zadań statutowych od właściwych organów administracji państwowej. Istotą argumentacji Izby był fakt, iż występuje nie w interesie własnym, co publicznym. Więcej o wyroku napiszemy po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia.

Wróć