Wiadomości

OSRAM i Inspektorat Transportu Samochodowego o bezpiecznym oświetleniu pojazdów


Najważniejszym elementem konferencji Instytutu Transportu Samochodowego poświęconej oświetleniu pojazdów było zainicjowanie „Ruchu na rzecz dobrych świateł”. Akcja, podobnie jak Akademia Bezpieczeństwa OSRAM, ma na celu edukację kierowców i innych użytkowników dróg w zakresie wagi właściwego oświetlenia pojazdów. 

 

W gronie zaproszonych do udziału w inicjatywie ITS znaleźli się m.in. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Policji oraz innych instytucji państwowych odpowiedzialnych za stan prawa i bezpieczeństwa na drogach. Zwrócono się także do producentów i dystrybutorów pojazdów, oświetlenia i części zamiennych, ośrodków naukowo-badawczych, a także instruktorów nauki jazdy oraz serwisantów i diagnostów.

 

- Co roku na polskich drogach ginie blisko cztery i pół tysiąca osób. To tyle, ile mieszka w niedużej miejscowości. Każda inicjatywa mogąca pomóc uratować całe miasteczko przed śmiercią jest cenna – powiedział Janusz Mitko, Kierownik Działu Marketingu OSRAM. – Nasza firma już od dwóch lat organizuje Akademię Bezpieczeństwa OSRAM, której celem jest zwrócenie uwagi jak ważne jest odpowiednie oświetlenie na drogach. W naszej działalności skupiamy się zwłaszcza na dzieciach, które codziennie przemierzają trasę pomiędzy domem, a szkołą, często po źle oznakowanych i nieoświetlonych drogach bez poboczy. Z przyjemnością przyłączymy się więc do „Ruchu na rzecz dobrych świateł”, tym bardziej, że jest on zbieżny z naszymi dotychczasowymi osiągnięciami – dodaje Janusz Mitko.

 

„Ruch na rzecz dobrych świateł” ma na celu odpowiednie dostosowanie prawa, wprowadzenie skutecznego systemu badań i kontroli stanu oświetlenia oraz zwiększenie świadomości w kwestii dbania o jakość oświetlenia wśród kierowców, fachowców, serwisów, Stacji Kontroli Pojazdów oraz producentów i dystrybutorów samochodów i części.

 

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak istotne dla bezpieczeństwa na drodze są trzy elementy oświetlenia pojazdu: jakość źródeł światła, jakość lamp oraz prawidłowe ustawienie świateł. Ważne jest też, aby kierowcy wiedzieli z jaką bezpieczną prędkością mogą się poruszać po drogach używając tylko świateł mijania w nocy – zwrócił uwagę prowadzący konferencję dr inż. Tomasz Targosiński z ITS. – Według przepisów prawa, samochód wyposażony w oświetlenie zgodne z przepisami homologacyjnymi, może oświetlać drogę na zaledwie 20 m przed pojazdem. Oznacza to, że bezpieczna prędkość w takim przypadku , przy używaniu tylko świateł mijania, wynosi maksymalnie 30-40 km/h. Dlatego bardzo ważna jest edukacja i podnoszenie wiedzy kierowców, aby dostosowali oni prędkość i nie podejmowali ryzykownych manewrów, gdy zasięg widoczności jest ograniczony.

 

Instytut Transportu Samochodowego to wiodąca placówka naukowo-badawcza w Polsce w zakresie transportu samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wspólna inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi jak ważny, a jednocześnie niedoceniany, jest problem właściwego oświetlenia pojazdów. Każdy kierowca powinien pamiętać, że ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Problem ten powraca zwłaszcza jesienią i zimą, gdy znacznie dłużej jest ciemno oraz gdy na drogach częściej panują złe warunki (deszcz, śnieg, mgła, błoto).

Wróć