Wiadomości

ORLEN Upstream rozpocznie kolejny odwiert poszukiwawczy na Lubelszczyźnie


Czterdzieści dwa dni trwało wiercenie pionowego otworu poszukiwawczego Syczyn OU-1, w gminie Wierzbica. Urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane 60 km dalej, by już 15 grudnia w Berejowie, gm. Niedźwiada (pow. lubartowski) rozpocząć kolejny odwiert badawczy.

 

Spółka ORLEN Upstream ma łącznie osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Koncesje obejmują zarówno surowiec ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gaz łupkowy.

 

- Z otworu w Syczynie pobraliśmy próbki rdzeni, z głębokości ponad 2,5 km, które zostaną poddane analizie laboratoryjnej. W podobny sposób zgromadzimy materiał skalny z terenu Berejowa i również przekażemy do badań. Na ich podstawie za 5-6 miesięcy, podejmiemy decyzję o wierceniu poziomych otworów w obu tych lokalizacjach. Już dziś możemy powiedzieć, że udało nam się potwierdzić nasze dotychczasowe założenia co do głębokości zalegania kolejnych warstw geologicznych – mówi Wiesław Prugar, Prezes Zarządu ORLEN Upstream.

 

- Mam nadzieję, że po wykonaniu niezbędnych analiz, zespół ORLEN Upstream w przyszłym roku wróci do Syczyna, by prowadzić dalsze prace. Sukces w poszukiwaniach gazu byłby szansą nie tylko dla gminy, ale i całego województwa. - powiedział Andrzej Chrząstowski, Wójt Gminy Wierzbica

 

4 listopada 2011 r., Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie przeprowadził rutynową kontrolę prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczego Syczyn OU-1. Przedstawiciele OUG stwierdzili, że lokalizacja otworu wiertniczego i zabudowa wiertni są w pełni zgodne z przedstawionym wcześniej planem sytuacyjnym zagospodarowania otworu. Kontrola wykazała również, że teren robót jest prawidłowo oznakowany tablicami ostrzegawczymi, odpowiednio zabezpieczony, a wszyscy pracownicy posiadają wymagane kwalifikacje i przeszkolenie. Szczegółowej analizie poddano zabezpieczenia otworu oraz stan środowiska. W czasie wizyty nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w relacji do zasad bezpieczeństwa powszechnego jak i środowiska. Przez cały okres prac prowadzona była dokładna dokumentacja mierniczo-geologiczna, uzupełniana w miarę postępu robót geologicznych. Przygotowywany obecnie odwiert Berejów OU-1 również zostanie poddany kontroli OUG, a analiza zostanie powtórzona po zakończeniu prac.

Przygotowania placu pod odwiert w Berejowie trwają już od kilku tygodni. Decyzja o lokalizacji otworu na koncesji Lubartów została podjęta na podstawie analizy archiwalnych i nowo pozyskanych danych geologicznych, w tym wykonanych w połowie bieżącego roku badań sejsmicznych.

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='9034') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('9034')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}