Wiadomości

Koalicja na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego

W pierwszym miesiącu działalności Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego pozyskała wsparcie 1500 firm – dużych, małych i średnich. Fundacja przystąpiła do Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego rozpoczęła działalność 4 listopada br. Wspierają ją największe organizacje sektora paliwowego, hotelarskiego i handlowego: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Działać w trzech głównych obszarach: informacyjno-edukacyjnym, legislacyjnym oraz analitycznym. Adresatami tych działań są: opinia publiczna, przedsiębiorcy handlowi (akceptanci) i ich organizacje, administracja rządowa, instytucje nadzoru finansowego, Sejm i Senat RP, organizacje konsumenckie oraz organizacje płatnicze, banki i agenci rozliczeniowi.

Cieszymy się, że w ciągu zaledwie miesiąca działalności pozyskaliśmy poparcie tak wielu firm – dużych, średnich i małych. Potwierdza to, że problem wysokich kosztów obrotu bezgotówkowego dotyka firmy każdej wielkości. Rośnie nie tylko świadomość problemu, ale i wiara w możliwość zmiany sytuacji, w której polskie firmy płacą za transakcje kartami wielokrotnie więcej niż podmioty w innych krajach europejskich. Zachęcam wszystkich zainteresowanych rozwojem obrotu bezgotówkowego w Polsce do wspierania fundacji – powiedział Paweł Perz, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce spada. W całym kraju działa zaledwie 250 tys. terminali realizujących płatności kartami płatniczymi. Oznacza to, że ich liczba na milion mieszkańców sytuuje nas na przedostatnim, przed Rumunią,  miejscu w Europie. Dzieje się tak pomimo faktu, że Polacy chętnie płacą kartami. Dane NBP wskazują, że liczba transakcji na jeden terminal w Polsce jest na poziomie średniej europejskiej. Problem stanowi brak terminali.  Wzrost ich liczby jest niewystarczający.
Z badan opublikowanych przez NBP wynika, że firmy nie decydują się na akceptowanie kart płatniczych ze względu na wysokie koszty. Na opłaty związane z akceptacją kart składają się prowizje od transakcji, koszty dzierżawy terminali oraz koszty połączeń telefonicznych. Sama opłata interchange, stanowiąca lwią część prowizji od transakcji, jest w Polsce najwyższa w Europie i ośmiokrotnie wyższa niż na Węgrzech, a także  wyższa niż w krajach, w których obrót bezgotówkowy jest mniej rozwinięty, a  liczba terminali i transakcji niższa, niż w Polsce.
Fundacja będzie podejmować współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, administracją rządową i organami nadzoru finansowego w zakresie prac nad kwestiami związanymi z obrotem bezgotówkowym, takich jak opłaty ponoszone przez jego uczestników. Jednocześnie organizacja będzie opracowywać propozycje zmian w przepisach oraz uczestniczyć w pracach komisji sejmowych i senackich, prezentując ekspertyzy i analizy z tego zakresu.
Fundacja pracuje nad uruchomieniem projektów edukacyjnych, w tym nad stworzeniem bazy wiedzy o obrocie bezgotówkowym dla akceptantów, konsumentów i opinii publicznej. Baza będzie dostępna na stronie internetowej FROB. Trwają także rozmowy o powołaniu panelu ekspertów FROB.
Ponadto rosnące poparcie ze strony akceptantów pozwoli Fundacji na realizację projektów konsultacyjnych i badawczych, np.  badań wśród akceptantów odnośnie wysokości opłat.

Wróć