Wiadomości

Jak wystąpić do ZUS o kapitał początkowy

Czy ZUS może policzyć kapitał początkowy ?

Pracownica dużego zakładu pracy w przyszłym roku kończy 60 lat. Przed wejściem w życie reformy emerytalnej pracowała ponad 20 lat w różnych firmach. Kadrowa w zakładzie pracy zwróciła jej uwagę, że musi obliczyć kapitał początkowy. Czy ZUS może ją wyręczyć, sam wyliczając kapitał początkowy?

 

NIE. Kapitał początkowy może być ustalony wyłącznie na wniosek ubezpieczonego. Osoba występująca o ustalenie wysokości kapitału początkowego musi złożyć w ZUS wypełniony druk ZUS Kp-1. Druk ten można złożyć w każdej chwili jeszcze przed nabyciem prawa do emerytury lub razem w wnioskiem o emeryturę. Obowiązek złożenia wniosku mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., jeżeli opłacały za siebie składki na ubezpieczenie społeczne lub też pracowały na podstawie umowy o pracę, a pracodawca odprowadzał za te osoby składki. Składając wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego, niezbędne jest dołączenie kwestionariusza zawierającego wykaz okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp – 6). Jednocześnie konieczne jest dostarczenie do ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzającego okresy składkowe i nieskładkowe. Do wniosku obowiązkowo należy także dołączyć zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia. Do wniosku o ustalenie kapitału początkowego można także dołączyć legitymację ubezpieczeniową, pod warunkiem że zawiera wpisy potwierdzające okresy pracy oraz wynagrodzenie. ZUS nie wymaga jedynie dostarczenia informacji o wysokości płaconych składek przez osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym przypadku konieczne jest podanie okresu prowadzenia działalności gospodarczej, adresu firmy, numeru płatnika konta (NKP) oraz adresu ZUS, gdzie były wpłacane składki. Także w tym przypadku konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie kapitału początkowego.

Podstawa prawna  Art. 173 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz.U. nr 153 z 2009 r. poz. 1227 z późn. zm.).

 Bożena Wiktorowska

Czy absolwent uczelni może dodać okres studiów do kapitału początkowego ? Czy opieka nad dziećmi będzie doliczona do kapitału początkowego? Czy do wniosku muszą być dołączone oryginały dokumentów ? Czy rolnik może wystąpić o kapitał początkowy? Czy zeznania świadków pomogą w uzyskaniu kapitału początkowego?

 

Tekst powstał przy współpracy z Centralą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.11.2010 (213) – str.B15

Wróć