Prawo

Fikcyjne wyroki nieistniejącego sądu arbitrażowego – międzynarodowy „interes” rozpracowany przez policjantów CBŚP


4osoby biorące udział w gigantycznym oszustwie zatrzymali policjanci poznańskiego CBŚP w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zostało zatrzymane dwie osoby w związku z tym samym przestępstwem.

- Chodziło o wyłudzenia pieniędzy na podstawie fikcyjnych wyroków nieistniejących sądów arbitrażowych. Zatrzymani wyłudzili 24 mln złotych od polskich spółek i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar samochody wartości ponad miliona złotych i nieruchomości warte powyżej 8 mln. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu - informuje kom. Agnieszka Hamelusz .

W związku z postępowaniem powołano polsko-estoński zespół śledczy, który od dłuższego czasu współdziałał wymieniając się informacjami na temat przestępczej działalności zarówno obywateli polskich, jak i estońskich.

Policjanci w ścisłej współpracy z prokuratorami obu krajów rozpracowali mechanizm działania oszustów, którzy założyli fikcyjne międzynarodowe sądy arbitrażowe – jeden w Rydze, a drugi w Warszawie. Sądy te wydawały fikcyjne wyroki. Te trafiały do kancelarii komorniczych i na ich podstawie komornicy zajmowali mienie przedsiębiorców. W Polsce ofiarą padło kilkadziesiąt spółek zajmujących się przede wszystkim handlem paliwami i elektroniką (Poznań, Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Legnica, Szczecin, Lublin). Jak ustalili śledczy – przestępcy w ten sposób wyłudzili ponad 23 mln złotych i próbowali wyłudzić 23 mln euro. Rzekomymi wierzycielami w postępowaniach egzekucyjnych były podmioty zarejestrowane w Tallinie (Estonia).

O sprawie szeroko pisała prasa - w tym miesięcznik "Paliwa Płynne" i portal Paliwa.pl (patrz m.in.: http://www.paliwa.pl/strona-startowa/archiwum/estonscy-oszusci-wciaz-okradaja-firmy-paliwowe), mimo to działania przestępcze wciąż trwały.

Policjanci poznańskiego CBŚP zatrzymali 4 osoby, w tym kobietę. Zatrzymanie miało miejsce w Warszawie. W tym samym czasie w Tallinie zatrzymane zostały kolejne dwie osoby.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentów i prania pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w październikowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne" 

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych z patologiami branży paliw mówiliśmy m.in. podczas Konferencji Polskiej Izby Paliw Płynnych „Pakiet paliwowy i Pakiet energetyczny”, 22 września 2016 r. z udziałem przedstawicieli Ministerstw: Energii i Finansów, Służby Celnej, URE, ARM, POPiHN i POGP

Jeżeli interesują Ci kwestie bezpieczeństwa energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w warszawskiej hali EXPO XXI w dniach 17-19 maja 2017 r (formularz akredytacyjny dla dziennikarzy znajdziesz pod tym linkiem).

 

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.