Strefa przedsiębiorcy

Cyberbezpieczeństwo - ślad elektroniczny - dla miesięcznika „Paliwa Płynne" komentuje Damian Kowalczyk, Marketing &PR Manager, Mediarecovery.


Jaką rolę ma współczesne IT dla bezpieczeństwa gospodarki? Jakie mogą być efekty hakerskiego ataku terrorystycznego na krajowe systemy IT, zwłaszcza energetyczne? Jaką rolę we współczesnej praktyce śledczej/prawnej ma tzw. ślad elektroniczny? - dla miesięcznika „Paliwa Płynne" komentuje Damian Kowalczyk, Marketing &PR Manager, Mediarecovery.

W dzisiejszych realiach cyberwojna jest faktem. Klasycznym działaniom militarnym towarzyszy również agresja w cyberprzestrzeni. Z uwagi na coraz większą informatyzację kolejnych obszarów cyberbezpieczeństwo staje się równie ważne, jak czołgi, myśliwce i obrona przeciwlotnicza. Potwierdzają to chociażby wydarzenia na Łotwie w 2008 r., konflikt w Gruzji i obecny na Ukrainie. Szczególną troską w zakresie cyberbezpieczeństwa należy otoczyć strategiczne sektory, jakim z pewnością jest energetyka.

[Więcej: czytaj w miesięczniku „Paliwa Płynne”]

Elektroniczny materiał dowodowy, cyfrowe odciski palców lub po prostu dane elektroniczne to ważne źródło poszlak i dowodów. Wykorzystują je coraz szerzej wszystkie organy kontrolne i śledcze. Standardem stało się zabezpieczanie przez informatyków śledczych wszystkich cyfrowych nośników danych, nie tylko komputerów i laptopów, ale również smartfonów, tabletów, nawigacji GPS czy aparatów fotograficznych. Wszędzie tam bowiem można znaleźć informacje mogące mieć istotny wpływ na prowadzone dochodzenie. W jednej ze spraw prowadzonych przez nasze laboratorium podejrzany o przestępstwa związane z VAT trzymał obciążające go informacje na dyskietkach 3,5 cala.

[Więcej: czytaj w miesięczniku „Paliwa Płynne”]


Do tej pory w laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wykonaliśmy ponad 5500 ekspertyz. Były to sprawy bardzo różne: od piractwa komputerowego, poprzez sprawy kryminalne, na przestępstwach gospodarczych kończąc. Coraz popularniejsze wśród pracodawców jest też wykorzystywanie informatyki śledczej w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie nielojalności pracowniczej lub wycieku danych.

 

 

[fot. Damian Kowalczyk, laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery]

Wróć