Wiadomości

CEEP - od idei do działania

Panel miał na celu przedstawienie idei przyświecającej firmom zrzeszonym w ramach Central Europe Energy Partners (CEEP) – specjalistycznego think tanku, szerokiej platformy wymiany informacji, która ma wspierać procesy legislacyjne w sferze energii w zjednoczonej Europie. Jak zamierza to osiągnąć? – Przede wszystkim poprzez wspólne analizowanie i rozwiązywanie problemów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego, ekspertyzy naukowe i opiniowanie dyrektyw Unii Europejskiej – wyjaśnia Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A. i przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP.

Współpraca w tym sektorze wydaje się istotna nie tylko ze względu na interesy krajów Europy Środkowej, ale całego Starego Kontynentu. – Jak pokazały ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie, kwestię bezpieczeństwa sektora należy rozwijać w skali globalnej, zależne od siebie gospodarki państw, są jak naczynia połączone – podkreśla prezes Olechnowicz.

Podczas wtorkowego panelu prof. Jerzy Buzek zaznaczył niezwykle ważną rolę sektora energetycznego w całej światowej gospodarce. – Energetyka jest mocno osadzona w produkcji jakichkolwiek towarów – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Günter Verheugen, były komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia oraz komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, podczas forum zachęcał zebranych przedstawicieli firm energetycznych do poszukiwania nowych technologii i inwestowania w innowacyjne rozwiązania. Wspomniał także o kawernach solnych, jako jednym z możliwych i właściwych kierunków aktywności firm z branży energetycznej.

Jednak podstawowym zadaniem CEEP, któremu wyraz dały wypowiedzi uczestników konferencji, jest działanie na rzecz pogodzenia interesów firm energetycznych i urzędników, prowadzących procesy legislacyjne w Europie. Pogodzenie tych dwóch punktów widzenia nie zawsze jest proste. Polski sektor energetyczny oparty jest przecież głównie o węgiel. Ogromne inwestycje potrzebne do korzystania ze źródeł odnawialnych były podczas spotkań w Katowicach określane jako trudno osiągalne dla rodzimych wytwórców energii elektrycznej. – Rola węgla będzie stopniowo maleć, ale nie uda się szybko zastąpić węgla mniej emisyjnymi paliwami – uważa Piotr Piela, partner z Działu Doradztwa Biznesowego Ernst&Young, który podczas sesji zaprezentował niezależny raport „Partnerstwo Europy Centralnej w sektorze Energii”.

Przypomnijmy, w ramach tegorocznego kongresu spotkało się blisko 900 panelistów i aż 6000 uczestników. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, a obecność wysokich rangą urzędników europejskich świadczy o rosnącej pozycji tego wydarzenia. W kuluarach coraz częściej pada pytanie, czy katowicki kongres odbierze tytuł polskiego Davos Forum Ekonomicznemu w Krynicy.

Wróć