Strefa przedsiębiorcy

Przerwane wystąpienie Rzecznika MŚP w sprawie tzw. ustawy deregulacyjnej


Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński przerwał wystąpienie Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, który apelował w Senacie RP, aby nie odrzucać uchwalonej w dniu 26 stycznia 2023 r. przez Sejm RP ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, tzw. ustawy deregulacyjnej, która była przedmiotem prac Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, a przewodzi jej pracom Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski.

21 lutego 2023 r. w Senacie RP jest procedowana tzw. ustawa deregulacyjna, gdzie zawarto bardzo korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Przede wszystkim w ramach proprzedsiębiorczych zmian, szczególnie ważnych dla najmniejszych przedsiębiorców, przewidziano rozszerzenie kompetencji Rzecznika MŚP w zakresie ochrony praw przedsiębiorców poprzez stworzenie podstawy prawnej do występowania przez niego w postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w których stroną postępowania jest przedsiębiorca.

Przedsiębiorcy od początku wejścia w życie ustawy o Rzeczniku MŚP w 2018 r. postulowali o zmiany idące w kierunku, aby to właśnie Rzecznik MŚP mógł być ich reprezentantem przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych i właśnie ta ustawa daje zadość tym postulatom. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w bardzo licznych sprawach matek prowadzących działalność ZUS odmawia wypłaty należnych im świadczeń. Rzecznik MŚP wielokrotnie od początku swojej działalności podnosił kwestie praw właścicielek firm do świadczeń.

Drugą istotną kwestią jest umożliwienie podejmowania w szerszym zakresie tzw. działalności nieewidencjonowanej, poprzez podniesienie kwoty przychodów, do której możliwe jest jej prowadzenie. Ustawa deregulacyjna podnosi próg dochodowy do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie ustawa stanowi o połowie tego wynagrodzenia), którego nieprzekroczenie (przy spełnieniu warunku niewykonywania działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy) oznacza brak konieczności składania wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Trzecim ważnym zagadnieniem z punktu widzenia przedsiębiorców z sektora MŚP, które zawarto w ustawie deregulacyjnej, jest umożliwienie organizacji pozarządowej, do której należy przedsiębiorca, reprezentowanie jego interesów w postępowaniu sądowym związanym z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Rzecznik MŚP apeluje o nieodrzucanie procedowanej przez Senat RP ustawy deregulacyjnej w całości. Niezależnie od zastrzeżeń podnoszonych wobec niektórych innych uregulowań ww. ustawy należy wskazać, że postanowienia te nie mają związku z przywołanymi wyżej rozwiązaniami o charakterze proprzedsiębiorczym.

Wystąpienie w Senacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza 21.02.2023 (link YouTube).

Źródło: Biuro Rzecznika MŚP

 

Wróć