Wiadomości

TAURON: wiceminister energii Michał Kurtyka na spotkaniu grup energetycznych ws. innowacji i StartUpów


Systemowe rozwiązanie tworzenia innowacji dla rynku energetycznego w oparciu o CVC i systemy wsparcia dla StartUpów - to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania przedstawicieli zarządów spółek energetycznych z wiceministrem energii Michałem Kurtyką we wrocławskiej siedzibie TAURON.
- Synergia jaką wywołuje aktywność grup energetycznych w obszarach, które funkcjonują na styku nauki i biznesu - takich jak m.in. e-mobility, rozwiązania smart home czy smart city - pozytywnie wpływa na ich rozwój. To trendy przyszłości, za którymi warto podążać  - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.
Jednym z kluczowych elementów oprawianych podczas spotkania były nowe możliwości finansowania wspólnych przedsięwzięć na styku nauka – biznes, jakie stwarzają fundusze europejskie, szczególnie w aspekcie niedawno uruchomionego dedykowanego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Program Badawczy Sektora Elektroenergetycznego.
- Badania i rozwój oraz innowacje to jeden z najważniejszych obszarów budowy przyszłej pozycji rynkowej Grupy TAURON. Zgodnie z nową strategią TAURON będzie inwestował w rozwój e-mobility, rozwiązania Smart Home, Smart City oraz usługi okołoenergetyczne. W zakresie działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej TAURON zakłada po 2020 roku wydatki w wysokości 0,4 proc. wartości skonsolidowanych przychodów rocznie – mówi Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.
Grupa TAURON od dawna aktywnie wspiera rozwój nowych technologii i modeli biznesowych. Wykracza przy tym poza ścisły rynek energii, wchodząc mocno na rynki powiązane.
Przykładem takich działań może być projekt E-Bus, w którym razem z samorządami badamy synergie pomiędzy elektrycznym transportem miejskim, a operatorem sieci dystrybucyjnej. Dobrym przykładem jest również projekt SmartHome, który pozwala na wyposażenie klienta w cały szereg inteligentnych urządzeń, ułatwiających jego codzienne życie i stwarzających nowe możliwości zarządzania technologiami we własnym „inteligentnym” domu.

Wobec zmian na tych rynkach, które zachodzą z niespotykaną wcześniej dynamiką, ewoluuje również nasz model wspierania innowacji w Grupie TAURON. Widzimy ogromny potencjał w rozwijającym się szybko obszarze StartUpów i chcemy jak najlepiej ten potencjał wykorzystać. Stąd podjęliśmy szereg inicjatyw takich jak wejście w konkurs ScaleUp organizowany przez PARP, a także przygotowujemy się do uruchomienia własnego funduszu CVC, dedykowanego szeroko pojętym potrzebom Grupy TAURON – mówi Jarosław Broda, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Energii i grup energetycznych mieli okazję zobaczyć i zapoznać się także z sukcesami, sposobem funkcjonowania oraz potencjałem laboratoryjno- badawczym wizytowanych jednostek dwóch wiodących wrocławskich ośrodków badań i innowacji, tj. Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index. (op.zp)

Jeżeli interesują Ci kwestie bezpieczeństwa energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w warszawskiej hali EXPO XXI, 17-19 maja 2017 r (formularz akredytacyjny dla dziennikarzy znajdziesz pod tym linkiem).

Wróć