Wiadomości

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Rynek LNG szansą rozwoju dla polskiej gospodarki


Wzrost znaczenia LNG w ostatnich latach to efekt rosnącego zapotrzebowania na gaz ziemny i bezpieczeństwa energetycznego. Otwarty w czerwcu terminal LNG w Świnoujściu jest dziś określany obiecującą inwestycją energetyczną i gospodarczą. O tym, czy rynek LNG jest kamieniem milowym w rozwoju polskiej gospodarki, dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy eksperci m.in z Ministerstwa Energii oraz Instytutu Studiów Energetycznych, a także przedstawiciele biznesu. Zgodnie stwierdzili, że rozwój rynku LNG jest szansą na pobudzenie polskiej i regionalnej gospodarki.

Według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalne zapotrzebowanie na energię (MAE) wzrośnie o 18 mld m3 pomiędzy 2014 i 2020 rokiem, by w końcu osiągnąć poziom 500 mld m3. W związku z tym potrzeba nowych rozwiązań, które będą w stanie sprostać tym wyzwaniom.

Unia Europejska od lat realizuje ambitną politykę klimatyczną, wspierając niskoemisyjne, ekologiczne rozwiązania. Gaz w tym kontekście został zidentyfikowany, jako jedno ze źródeł poprawiających, jakość powietrza i zmniejszających emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do węgla czy ropy naftowej. Według międzynarodowych ekspertów gaz nadal będzie odgrywał kluczową rolę w Europie Środkowej i Wschodniej. Polska dzięki budowie terminalu LNG w Świnoujściu może przyczynić się do dywersyfikacji dostaw gazu do innych państw UE oraz co najważniejsze, odgrywać bardziej aktywną rolę na regionalnym rynku gazu.

O tym, jakie korzyści dla gospodarki Polski niesie rozwój LNG, w Krynicy dyskutowali: Elżbieta Piskorz, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu, Ministerstwo Energii; Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych; Christopher Johnson, Dyrektor Generalny, Europa i Afryka, Global LNG, Shell; Piotr Kuś, Dyrektor Regionalny Biura w Brukseli, GAZ-SYSTEM S.A oraz Tomasz Barańczyk, partner zarządzający w dziale doradztwa prawno-podatkowego z PwC.

 Jak podkreśliła Elżbieta Piskorz z Ministerstwa Energii, rozwój rodzimej gospodarki jest dziś w znacznej mierze uzależniony od rozwoju rynku LNG. Sam sektor energetyczny jest bardzo istotnym elementem w jej funkcjonowaniu, a to co się dzieje na rynku LNG ma wpływ na konkurencyjność innych branż gospodarczych. Ponadto, jak dodała przedstawicielka Ministerstwa Energii, wykorzystywanie LNG jest obecnie jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku energetycznych. Z opinią Elżbiety Piskorz zgodził się również Tomasz Barańczyk, według którego rozwój LNG w Polsce to kierunek proekologiczny, który Polska powinna obrać. Co więcej, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu zapowiedziała również publikację w listopadzie propozycji legislacji wspierającej alternatywne paliwa w transporcie. Dyskusję podsumował Christopher Johnson, według, którego Polska ma możliwość stać się głównym hub-em importowym dla całego regionu CEE. Według przedstawiciela Shell, Polska nie powinna zaprzepaścić tej szansy gdyż przyczyni się to do rozwoju całego rynku energetycznego zarówno w regionie, ale przede wszystkim w Polsce.

WIĘCEJ czytaj we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne" 
Z pełną ofertą Shell Polska można było się zapoznać podczas XXIII Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli interesują Cię kwestie bezpieczeństwa energetycznym naszego kraju, odwiedź też koniecznie XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w warszawskiej hali EXPO XXI, 17-19 maja 2017 r (formularz akredytacyjny dla dziennikarzy znajdziesz pod tym linkiem).

Grupa Shell to największy na świecie koncern energetyczny wytwarzający najwyższej jakości produkty oraz oferujący kompleksową gamę usług związanych z dostarczaniem paliw i energii, a także rozwiązań dla klientów biznesowych i indywidualnych. Obecny na polskim rynku od 1992 roku, aktualnie Shell Polska Sp. z o.o. to ponad 400 stacji oferujących kierowcom najwyższej jakości paliwa, olej napędowy oraz gaz LPG. Na stacjach paliwowych Shell klienci mogą korzystać z usług myjni samochodowych, z oferty punktów gastronomicznych oraz robić zakupy w sklepie z pełnym asortymentem produktów spożywczych i motoryzacyjnych. Wszyscy klienci tankujący paliwo Shell mogą uczestniczyć w programie lojalnościowym – Shell ClubSmart. Ponadto wśród produktów motoryzacyjnych Shell dysponuje szeroką gamą najwyższej jakości olejów i smarów, a do klientów biznesowych skierowana jest oferta kart paliwowych euroShell. Od roku 2013 na polskim rynku działa także Shell Aviation, światowy lider w sprzedaży produktów dla lotnictwa, a od 2006 roku w Zabierzowie pod Krakowem - Shell Business Operations, jedno z największych centrów usług dla biznesu w Polsce.

Wróć