Prawo

Polska pokazuje jak walczyć z oszustwami podatkowymi. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego


17.10.2018 r. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport opisujący dobre praktyki w uszczelnianiu VAT w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Publikacja będzie służyła promocji rozwiązań zaimplementowanych w Polsce w tych krajach, które zmagają się z problemem ściągalności VAT.

- Wyłudzenia zwrotów podatku VAT oraz rozwój szarej strefy to główne czynniki, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu strat ponoszonych przez budżet państwa – mówi Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Ich apogeum mogliśmy zaobserwować w 2012 roku, kiedy luka w VAT wyniosła aż 43,1 mld zł. Ministerstwo Finansów przedstawiło w połowie 2016 r. plan, który miał na celu ograniczenie luki z 23,9% w 2015 roku do ok. 15% w 2017 r.

Cel ten miał być osiągnięty w ciągu trzech lat – opowiada Jan Sarnowski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Udało się go jednak zrealizować znacznie szybciej. Już w 2017 roku zmniejszyliśmy lukę do ok. 14%. Ściągalność VAT uległa tak znacznej poprawie m.in. dzięki stale rozszerzanemu pakietowi paliwowemu i systemowi podzielonej płatności.

Jak tłumaczy Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sukces Polski w walce z luką w VAT oparty jest na trzech filarach: nowoczesnej legislacji, efektywnej administracji i intensywnej współpracy z biznesem. To przede wszystkim zasługa sprawnej, otwartej na nowe pomysły administracji podatkowej, która współpracuje z biznesem i została wyposażona przez prawo w określone uprawnienia. Dzięki nim byliśmy w stanie m.in. zmniejszyć liczbę kontroli o niemal 1/5, jednocześnie znacznie zwiększając ich efektywność.

Źródło: PIE, fot. Leszek Skiba - Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych

 

Wróć