Wiadomości

Jak zwiększyć efektywność zwalczania luki w podatku VAT? - debata w Business Centre Club


„Jak zwiększyć efektywność zwalczania luki w podatku VAT?” - pod takim tytułem odbyła się debata Business Centre Club oraz Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce z udziałem ekspertów, przedstawicieli władz i urzędów publicznych oraz przedsiębiorców z wrażliwych na oszustwa podatkowe branż.

W spotkaniu udział wzięli: Marek Goliszewski – prezes Business Centre Club, Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny GC w Polsce, Krzysztof Kwiatkowski – prezes Najwyższej Izby Kontroli, Mariusz Haładyj – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Krzysztof Komorniczak – ekspert podatkowy BCC, Michał Borowski – ekspert BCC ds. podatku VAT, Robert Krawczyk – ekspert BCC ds. elektronicznego obiegu dokumentów w firmach i gospodarce, dr Marek Rozkrut – główny ekonomista EY, Zbigniew Liptak – szef zespołu regulacyjnego w EY oraz dr Irena Ożóg – ekspert podatkowy, minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, Leszek Wiwała – prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, Leszek Wieciech – prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Andrzej Lewandowski – członek Komisji BCC ds. branży tytoniowej, generał Adam Maruszczak – przewodniczący Rady Fundacji Akademia Antykorupcyjna.

Kontynuując rozmowy uczestników „Koalicji na rzecz walki z szarą strefą” (BCC, Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, Min. Finansów, Min. Gospodarki, NIK, CBA), zapoczątkowanej 30.06.2014 r. w BCC, celem spotkania było wypracowanie rozwiązań, które pozwolą zwiększyć efektywność zmagań z luką w podatku VAT.

W ramach programu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie 2014-2020” zamierzamy zbudować trwałą platformę dla wymiany wiedzy, gromadząc najlepsze praktyki z zakresu przeciwdziałania korupcji w oparciu o rozwiązania polskie i międzynarodowe.

Debata, w ramach Programu Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce oraz Business Centre Club – Przeciwdziałanie Szarej Strefie 2014-2020, jest częścią przygotowań do przedstawienia w przyszłym roku Raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”. Kolejne spotkanie konsultacyjne zaplanowane jest na grudzień br.

- Podejmując działania, kontrolujący urzędnicy i przedstawiciele organów publicznych muszą pamiętać, by wysiłki koncentrować przede wszystkim na nielegalnie działających podmiotach, a nie firmach, które działają od lat płacąc podatki i dając miejsca pracy, bo mają stały, znany adres i najłatwiej je skontrolować – podkreślał prezes BCC Marek Goliszewski. Z ankiety przeprowadzonej przez Business Centre Club na początku listopada wśród przedsiębiorców-członków BCC, działających we wrażliwych branżach, wynika że 60% z nich spotkało się z firmami oferującymi towary po zaniżonych cenach w porównaniu ze średnią rynkową. Jako możliwe rozwiązania problemu związanego z luką VAT-owską i szarą strefą, członkowie BCC wskazują, aby m.in.:

- uprościć system i ustalić jedną stawkę VAT;

- monitorować przepływ towarów;

- wprowadzić odpowiedzialność urzędu skarbowego za zwrot VAT, aby uczciwy przedsiębiorca nie ponosił konsekwencji za wyłudzenia dokonywane przez inne podmioty (przedsiębiorcy nie mogą być kontrolerami skarbowymi), a gdy już zostanie stwierdzone wyłudzenie – zdecydowanie karać.

65% podmiotów gospodarczych uważa, że należy zmienić system VAT w Polsce i oprzeć się o sprawdzony wzór innego, podobnego do Polski kraju.

Wróć