Prawo

Jak przetrwać brexit – broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorców


Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zaprezentowali broszurę „Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?”

Publikacja ma pomóc w przygotowaniach i pokazać możliwy wpływ brexitu na polski biznes. Przedstawione w niej zostały dwa scenariusze. Pierwszy to „uporządkowany  brexit”, który gwarantuje stabilność dotychczasowych relacji gospodarczych poprzez zachowanie okresu przejściowego we wzajemnej wymianie handlowej. Drugi scenariusz tzw. „twardy brexit”, oznacza, że z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanie się ona z dnia na dzień „państwem trzecim”z wszystkimi tego konsekwencjami dla relacji handlowych (konieczność uzyskania szeregu pozwoleń, cła i kontrole graniczne). Każdy z tych wariantów oznacza dużą zmianę dla polskich przedsiębiorców. Skutki brexitu wpłyną na przedsiębiorców, eksportujących i importujących towary i usługi z jednolitego rynku.

Publikacja broszury to niejedyny krok jaki został zaplanowany. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie kontynuowało kontakty i dialog z przedsiębiorcami bezpośrednio lub za pośrednictwem reprezentujących ich organizacji zapraszając na kolejne spotkania mające na celu informowanie o przebiegu negocjacji i ich wpływie na sytuację polskich przedsiębiorców.

Broszura "Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?" (PDF 180 KB)

Źródło: MPiT (op.pb)

Wróć