Prawo

Efekty kontroli SENT


22 czerwca br. Piotr Walczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, spotkał się w Świecku z funkcjonariuszami KAS z czterech województw: Lubuskiego, Zachodniopomorskiego, Wielkopolski i Dolnośląskiego. Wizyta miała na celu przede wszystkim omówienie efektów kontroli transportów przewożących tzw. towary wrażliwe w ramach ustawy o SENT.

Nie przez przypadek Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przyjeżdża na lubuską granicę. Funkcjonariusze KAS z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. wyróżniają się na tle kraju pod względem liczby przeprowadzonych kontroli oraz ich skuteczności w ramach ustawy o SENT. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od momentu obowiązywania nowych przepisów o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, przeprowadzili 4,5 tys. kontroli samochodów przejeżdżających przez zachodnią granicę.  Więcej zrealizowali tylko ich koledzy z Katowic i Poznania.

W kontrolę na lubuskiej granicy jest zaangażowanych około 150 funkcjonariuszy KAS. W ramach zatrzymanego transportu sprawdzają, czy przewożony towar jest zarejestrowany w systemie SENT, pobierają próbki przewożonego towaru a także w uzasadnionych przypadkach zarządzają konwój takiego transportu do miejsca, gdzie ma on trafić. Minister Piotr Walczak chce się spotkać z funkcjonariuszami na granicy w Świecku zobaczyć ich w terenie, jak wykonują swoje zadania i pogratulować im efektów.
W wizycie uczestniczyli przedstawiciele urzędów celno-skarbowych z sąsiednich województw, po to, by omówić plan działań w ramach wspólnych kontroli na całej zachodniej granicy. Jest to bowiem szczególny szlak komunikacyjny z dużym natężeniem ruchu a co za tym idzie podwyższonym ryzykiem nielegalnych przewozów towarów, jak: papierosy bez polskich znaków akcyzy, nielegalnego alkoholu, paliw a także środków odurzających, czy odpadów. Funkcjonariusze KAS dokonują tego typu ujawnień nawet kilka razy w tygodniu. Tylko w ciągu minionego weekendu w autokarach zostały ujawnione trzy próby przemytu papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Od 14 kwietnia, czyli od momentu obowiązywania pakietu przewozowego, do 20 czerwca 2017 r. w systemie przewozowym zarejestrowano ponad 515 tys. zgłoszeń i przeprowadzono ok. 55 tys. kontroli. Oznacza to, że kontrolowane jest ok. 10% obrotu, który podlega rejestracji i zdaniem Walczaka skuteczność służb jest bardzo duża.

Źródło: KAS

Wróć