Wiadomości
Rzecznik MiŚP interweniuje w sprawie cen energii dla przedsiębiorców
W związku z rządowym projektem ustawy dotyczącej zamrożenia cen energii w roku 2025 Minister Agnieszka Majewska skierowała pisma do Premiera Donalda Tuska i Marszałka Szymona Hołowni. Zwróciła w nich uwagę na tryb procedowania projektu. Pominął on etap konsultacji społecznych, co kłóci się z zasadami dobrych praktyk legislacyjnych.
Zdaniem Rzeczniczki MSP nieprzekonujące jest uzasadnienie tego trybu, wskazujące na potrzebę pilnego wdrożenia instrumentów osłonowych. Należy w tym miejscu podkreślić – pisze Minister Majewska – iż trudna sytuacja związana z wysokimi kosztami wytwarzania energii elektrycznej nie jest nową, nieznaną wcześniej okolicznością. Z tych też względów uznać trzeba, że przeprowadzenie odpowiednich konsultacji w zakresie uregulowania cen energii w roku 2025 było możliwe i uzasadnione”.
Zastrzeżenie Agnieszki Majewskiej budzi też fakt, że przewidziane działania osłonowe obejmować będą wyłącznie gospodarstwa domowe. Tym samym wyłączeni z tych działań zostają mikro, mali i średni przedsiębiorcy. „Rzecznik ocenia to rozwiązanie negatywnie – stwierdza Minister Majewska – jako nieadekwatne do obecnej sytuacji przedsiębiorców z sektora MŚP, realiów gospodarczych i trudnych do przewidzenia następstw wydarzeń w Polsce i na świecie”.
Agnieszka Majewska zwraca też uwagę, że rezygnacja z działań osłonowych wobec sektora MŚP może pociągnąć za sobą wzrost cen towarów i usług, co pośrednio odbije się na kondycji gospodarstw domowych. Nieprzekonująca jest argumentacja rządu, iż względna stabilizacja na polskich i światowych rynkach energii uzasadnia wprowadzenie projektowanych rozwiązań. Ceny energii pozostają wysokie i stanowią duże obciążenie dla odbiorców końcowych, w tym przedsiębiorstw. Z badań wynika, że ceny energii wskazywane są przez przedsiębiorców jako jedna z głównych barier utrudniających działalność gospodarczą.
W związku z tym Minister Majewska krytycznie ocenia wycofanie się z działań osłonowych wobec firm. Na wypadek, gdyby sytuacja budżetowa nie pozwalała na kontynuację dotychczasowych rozwiązań, Rzeczniczka MŚP postuluje „rozważenie objęcia adekwatnymi działaniami osłonowymi przynajmniej mikroprzedsiębiorców, jako grupy najbardziej narażonej na negatywne skutki zmian w kosztach energii elektrycznej”.
Link do aktualności >>><<<
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców