Wiadomości

ABB zasila pilotażowy projekt ładowania pojazdów elektrycznych w Petersburgu


W Petersburgu uruchomiona została pierwsza ogólnomiejska sieć szybkich, wielostandardowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

ABB, wiodący dostawca rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych na świecie, dostarczyła 20 stacji szybkiego ładowania do Lenenergo, jednego z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Rosji. Część stacji oddano już do użytku w ramach projektu pilotażowego w Petersburgu, pozostałe zaś zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach.

Obecnie stacje ładowania ABB działają w Moskwie i innych miastach Rosji, m.in. w Kazaniu i Uljanowsku, jednak projekt realizowany w Petersburgu jest wyjątkowy, ponieważ obejmuje 20 stacji szybkiego ładowania Terra 53 i Terra 23.

Stacje szybkiego ładowania Terra 53– sprawdzające się idealnie przy autostradach, na stacjach benzynowych, w salonach samochodowych i na zatłoczonych obszarach miejskich – umożliwiają ładowanie wszystkich pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Naładowanie akumulatora do 80 proc. jego pojemności trwa od 10 do 30 minut. Ładowanie może odbywać się zarówno prądem stałym, jak i przemiennym, przy wykorzystaniu z jednego z trzech wyjść: CCS, CHAdeMO lub AC typu 2. Stacje zaprojektowano do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych: od -35°C do +55°C.

Ponadto dzięki technologii opartej na chmurze użytkownicy mogą zlokalizować najbliższy punkt ładowania i dokonać płatności za pomocą karty kredytowej.

– Jako lider w obszarze ładowania pojazdów elektrycznych z dumą rozwijamy infrastrukturę szybkiego ładowania w Rosji, a tym samym wspieramy rząd w realizacji celów związanych z energią odnawialną – powiedział Frank Muehlon, dyrektor Grupy Produktowej Infrastruktury EV w ABB. – Nasze stacje ładowania stanowią część cyfrowej oferty ABB Ability™, wykorzystującej działające w chmurze usługi, dzięki czemu klienci mają więcej możliwości. W tym przypadku jesteśmy w stanie dostarczyć bardziej niezawodną infrastrukturę i dodatkową funkcjonalność użytkownikom końcowym.

Zdalne monitorowanie stanu urządzeń i usuwanie usterek to istotne zalety stacji do ładowania ABB. Dysponując przyłączonymi do sieci stacjami, odpowiednimi rozwiązaniami serwisowymi i personelem, firma jest w stanie zdiagnozować zdalnie ponad 90 proc. zgłoszeń serwisowych. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 60 proc. takich przypadków zostało rozwiązanych bez potrzeby wizyty techników na miejscu. Przekłada się to na znaczne oszczędności, jeśli chodzi m.in. o długość przestojów i liczbę roboczogodzin.

– Wybraliśmy ABB ze względu na udokumentowane doświadczenie firmy w zakresie wdrażania dużych sieci ładowania pojazdów elektrycznych i zarządzania nimi – powiedział Niaz Magdiejew, zastępca dyrektora ds. rozwoju i innowacji w Lenergo.

Od 2010 roku ABB dostarcza rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych promując zrównoważoną mobilność. Firma sprzedała już ponad 5000 stacji do szybkiego ładowania dla samochodów osobowych na świecie, stworzyła krajowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych w Estonii, Danii i Holandii, a także uruchomiła pięć pilotażowych projektów instalacji stacji szybkiego ładowania autobusów miejskich, wykorzystujących model odwróconego pantografu.

Według szacunków ekspertów rosyjski rynek stacji ładowania pozostaje w tyle za rynkiem europejskim, ale prawdopodobnie do 2020 roku w tamtejszych obszarach metropolitalnych pojawi się odpowiednia infrastruktura, oparta na stacjach do ładowania prądem stałym o mocy 50 kW.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Źróło: ABB

Jeżeli szukasz oferty aut elektrycznych i ładowarek doi nich, znajdziesz ją podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, w dniach 9-11 maja 2018 r., na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Tytuł PRODUKTU ROKU XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017  otrzymało Urządzenie do ładowania samochodów elektrycznych firmy GARO Polska

WIĘCEJ czytaj w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne".w dziale ELEKTROMOBILNOŚĆ

Wróć