Prezentacje i wywiady

Prezentacje i wywiady

O niedawnej przeszłości i najbliższej przyszłości Międzynarodowych Targów STACJA PALIW


Co się już wydarzyło, a co się jeszcze wydarzy? Czy nadchodzą nowe zmiany, czy też dotychczasowe wystarczą? O niedawnej przeszłości i najbliższej przyszłości Międzynarodowych Targów STACJA PALIW rozmawiamy z Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, Haliną Pupacz.

Od zakończenia ostatniej edycji targów minęło kilka miesięcy. Jak z perspektywy tego czasu ocenia Pani ich przebieg?

Zdecydowanie mogę powiedzieć, że wszystko się udało. Jestem również wielce dumna z naszych wystawców – prawdziwych bohaterów tego wydarzenia. Przy każdym stoisku można było znaleźć coś interesującego i porozmawiać z ludźmi branży. Wiele firm przygotowało także konkursy lub happeningi, wzięło udział w Akademii Przedsiębiorcy, gdzie dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem z odwiedzającymi. Natomiast jeśli o odwiedzających mowa, to nie chcę powiedzieć, że jesteśmy zaskoczeni, ale ich ogromna liczba tylko potwierdza, że nasze Targi to najlepsze wydarzenie biznesowe dla branży paliwowej, że wciąż są potrzebne i wciąż pełnią ważną rolę na rynku.

Podczas Targów nie brakowało także rywalizacji. Czy konkurs PRODUKT ROKU 2023 ponownie pokazał, że dla rynku wciąż dostarczane są innowacyjne produkty i usługi?

Tak, oczywiście i z pewnością nie było łatwo wybrać laureatów Grand Prix. Do konkursu wystawcy zgłosili wiele produktów, z których każdy był inny i każdy odpowiadał na inne potrzeby rynku. Swój udział w konkursie mieli także odwiedzający, którzy wybierali swojego faworyta w głosowaniu online. Bardzo cieszy mnie również, że wśród uczestników konkursu pojawiają się firmy, które nieraz próbowały w nim swoich sił i za każdym razem potrafią zaskoczyć czymś nowym. Nie brakowało jednak rewolucyjnych rozwiązań od nowych wystawców, w tym także zagranicznych. To kolejny dowód na wysoki prestiż naszego konkursu. Stąd też w 2023 roku konkurs został poszerzony o nową kategorię – Innowator 2023 – Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komisji Konkursu PRODUKT ROKU 2023.

Zostawmy jednak przeszłość, a skupmy się na przyszłości. Czy przyszłoroczne Targi będą się w jakiś sposób diametralnie różniły od ostatnich edycji?

Nie myślimy o żadnej rewolucji, jeśli o to chodzi, ponieważ dotychczasowa formuła doskonale się sprawdza, co zresztą pokazuje ostatnia edycja. Nie znaczy to jednak, że stoimy w miejscu. Jesteśmy obecni we wszystkich nowych obszarach naszego rynku. Mamy również świadomość, że dziś wdrażamy paliwa alternatywne w zakresie paliw transportowych, jak i we wszystkich budowlach i budynkach obiektu stacyjnego właściciele wdrażają rozwiązania EKO. Dlatego zapraszamy także wystawców z branży bioenergii, fotowoltaiki, elektromobilności. Nowością była także towarzysząca tegorocznym targom strefa dedykowana wystawcom z branży gazowej. Podczas przyszłorocznych targów będzie kontynuowana pod nazwą NTG 2024 – Nowoczesne Technologie Gazowe. Otwieramy się także na nowe branże, które coraz śmielej radzą sobie na rynku paliw. Z roku na rok przybywa wystawców z branży gastronomicznej, szeroko pojętego IT, mamy także wiele firm oferujących akcesoria do samochodów. Oczywiście kontynuujemy również obecną na Targach od wielu lat strefę myjni.

Jak chciałaby Pani zachęcić zarówno potencjalnych wystawców, jak i odwiedzających do wzięcia udziału w XXIX Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2024?

Być może często to powtarzamy, ale Międzynarodowe Targi STACJA PALIW to rzeczywiście święto branży. Jednak to określenie nie jest bezpodstawne. To właśnie w trakcie naszych Targów pod jednym dachem spotykają się najwięksi gracze na rynku paliw. To tutaj firmy budują swoją rozpoznawalność, zdobywają klientów i kontakty, zawierają relacje biznesowe. Dzięki Targom możemy zapoznać się z najnowszymi trendami, dyskutować o nich, stawiać czoła nowym wyzwaniom. Dlatego już teraz chcę Państwa zaprosić na XXIX Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2024, które odbędą się w dniach 8–10 maja 2024 roku w EXPO XXI Warszawa. Razem twórzmy przyszłość całego sektora!

Wywiad ukazał się w wydaniu 5/2023 magazynu "Paliwa Płynne"

Wróć