Aktualny numer "Paliw Płynnych"

Szanowni Czytelnicy!

Sytuacja na rynku paliw pod koniec wakacji pokazała, że zmiany cen w produkcji paliw nie natychmiastowo przenoszą się na stacje paliw. W bieżącym roku nie obserwowaliśmy gwałtownych fluktuacji cen hurtowych paliw, w szczególności oleju napędowego. Dlatego też nadchodzący okres jesienny prawdopodobnie może przyczynić się do ustabilizowania cen na poziomach zbliżonych do tych obecnie obowiązujących, przy założeniu, że nie nastąpią gwałtowne zmiany w cenach światowych ropy naftowej, kursu dolara, a stopy procentowe i wskaźniki inflacji w Polsce pozostaną na podobnym poziomie.

Nie przemijają echa tegorocznych XXVIII Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2023, które odbyły się pod znakiem dużej frekwencji oraz obfitowały w wiele interesujących i merytorycznych wystąpień. Podczas Targów wręczono również nagrody firmom i osobom związanym z branżą. Wszystko to odbywało się w imponującej przestrzeni wystawienniczej w atmosferze bezpośrednich spotkań i rozmów uczestników, wystawców i prelegentów. Serdecznie zapraszam do obejrzenia drugiej części fotorelacji z Targów, poświęconej w szczególności branży gastronomicznej i gazowej, a także do lektury reportażu na temat nowoczesnych usług i produktów IT, stosowanych na stacjach paliw.

Serdecznie polecam Państwa uwadze ciekawe wywiady, które znalazły się w niniejszym numerze czasopisma. W drugiej części wywiadu o potencjale geotermalnym i zasobach mineralnych Polski oraz o polityce surowcowej państwa opowiada Pan Piotr Dziadzio, Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. O strategii rozwoju do roku 2030, działalności badawczo-rozwojowej i wizji ORLEN S.A. w kontekście neutralności klimatycznej rozmawiamy z Panem dr. inż. Arkadiuszem Majochem – Dyrektorem Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości Orlen S.A. Natomiast o działalności społecznej, pomocy humanitarnej oraz nowej strategii działań firmy bp w tym zakresie rozmawiamy z Panią dr Magdaleną Kandefer-Kańtoch, Rzeczniczką Prasową bp w Polsce.

Zachęcam do lektury artykułu Pana dr. Michała Paszkowskiego dotyczącego aktywności państw OPEC+ w zakresie zapewnienia równowagi na rynku ropy naftowej. Zapraszam również do zapoznania się z artykułem na temat korzyści ekologicznych wymiany używanego samochodu na nowszy, autorstwa Pana dr. inż. Piotra Wiśniowskiego, a także z artykułem w dziale STACJA PALIW, dotyczącym koncepcji stacji paliw w centrach wielkich miast.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków Izby do uczestnictwa w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Paliw Płynnych, które odbędzie się w dniu 15 września 2023 r. Informacja na stronie: www.paliwa.pl.

Halina Pupacz

Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych

W wydaniu m.in.:

IZBA

 • SENT CONNECT – co dalej?

WYWIADY

 • Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, w rozmowie na temat polityki surowcowej państwa oraz potencjału geotermalnego i zasobów mineralnych Polski
 • Kierunek – neutralność klimatyczna! – wywiad z dr. inż. Arkadiuszem Majochem, Dyrektorem Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości Orlen S.A.
 • Społeczna odpowiedzialność biznesu w bp Polska – wywiad z dr Magdaleną Kandefer-Kańtoch, rzeczniczką prasową bp w Polsce

Wywiady dostępne również online w zakładce >>>Prezentacje i wywiady<<<

TARGI

 • XXVIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2023
 • Branża IT na Targach STACJA PALIW 2023 – Jedna branża, wiele możliwości

RYNEK PALIW

 • Aktywności państw OPEC+ w zakresie zapewnienia równowagi na rynku ropy naftowej

PRAWO

 • Ważne zmiany w użytkowaniu wieczystym
 • Aktualności prawne

STACJA PALIW

 • Aktualności z branży paliwowej
 • Tankowanie w wielkim mieście

GASTRONOMIA

 • Jak Cię widzą tak kupują – jak najlepiej wyeksponować strefę gastronomiczną?

STACJA PALIW – TOALETA

 • Toaleta bez barier – czy oby na pewno?

TECHNOLOGIE – OGRANICZANIE ŚLADU WĘGLOWEGO

 • Korzyści ekologiczne wymiany używanego samochodu na nowszy

TRANSPORT

 • Zmiany w przepisach RID/ADR od 2025 roku

W wydaniu prezentują się m.in.:

Adast, bp, Citronex, Euro-Ekol, Igloo, Unox, Stokota

Dołącz do naszych czytelników!
Poznaj szczegóły!
Napisz do nas redakcja@paliwa.pl