Najbliższe szkolenia

Wznowione postępowania podatkowe za rok 2003 w praktyce. Problematyka dotycząca okresu 01.05.2004 r . – 28.02.2009 r. w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12.02.2015 r. o sygn. Akt SK 14/12.

Celem szkolenia jest wskazanie metody polemiki z organem podatkowym w zakresie uzupełniania dowodów w sprawie zakończonej decyzją ostateczną. Chodzi o rozstrzygnięcie, na jakiej podstawie organ podatkowy żąda przedstawienia dowodów świadczących o braku świadomości sprzedawcy LOO przyjmowania oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane nabywców, skoro takich dowodów sprzedawca z naturalnych względów przedstawić nie może.

W tym aspekcie jako argument po stronie sprzedawcy wykorzystana zostanie zbieżność między określonym zobowiązaniem podatkowym a przestępstwem skarbowym polegającym na uszczupleniu podatków, a tym samym odpowiedź na pytanie, czy zasadnym jest aby w przypadku wznowionego postępowania to sprzedawca udowadniał brak świadomości, skoro warunkiem przypisania sprzedawcy przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu podatku jest wykazanie przez organ dochodzeniowy (podatkowy) świadomego działania sprzedawcy w tym zakresie.

Dodatkowo w oparciu o decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z lipca br. dotycząca okresu 2005-2007 przedstawione zostanie praktyczne zastosowanie wyroku TK dotyczącego 2003 r. w sprawach za kolejne lata.

Szkolenie skierowane jest zarówno do sprzedawców LOO, którzy objęci są wznowionymi postępowaniami, jak i do tych, wobec których wydano decyzje wymiarowe za okres 01.05.2004- 28.02.2009.

W odniesieniu do spraw, które jeszcze nie są, ale mogą zostać wznowione w związku z ewentualnym (prawdopodobnym) korzystnym wyrokiem TK za kolejne lata, zostanie przedstawiony sposób przygotowania się do uczestnictwa w tych sprawach (głównie chodzi o powtórną analizę dokumentacji i dokonanie wstępnej oceny szans na pozytywne zakończenie spraw oraz przygotowanie w związku z tym strategii udziału w ewentualnie wznowionych postępowaniach).

 

 

 

 Zakres tematyczny szkolenia:

  1. Analiza uzasadnienia wyroku TK z dnia 12.02.2015 r. o sygn. akt 14/12.
  2. Uzupełnienie materiałów dowodowych w trakcie wznowionych postępowań –wezwania do przedstawienia dowodów świadczących o braku świadomości sprzedawców LOO przyjmowania oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane nabywców.
  3. Wykazanie przez organ podatkowy świadomości sprzedawcy LOO przyjmowania oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane nabywców czy wykazanie przez sprzedawcę braku takiej świadomości, w kontekście związku między określonym zobowiązaniem podatkowym a przestępstwem skarbowym.
  4. Istota przestępstw skarbowych związanych z uszczupleniem podatków.
  5. Zastosowanie rozwiązań wynikających z wyroku TK z dnia 12.02.2015 r. o sygn. akt 14/12 w sprawach dotyczących okresu 01.05.2004 r . – 28.02.2009 r.
  6. Analiza dokumentacji w sprawach dotyczących okresu 01.05.2004 r. – 28.02.2009 r. pod kątem przygotowania strategii działania w przypadku możliwości wznowienia postępowań zakończonych decyzjami wymiarowymi.

 

Wróć