Wiadomości

Zasoby ropy rosną szybciej niż jej przetwórstwo


W przeciwieństwie do rozmaitych opracowań, według których zasoby ropy oraz gazu ziemnego mają się wyczerpywać w najbliższych dziesięcioleciach, to w rzeczywistości ich rezerwy nadspodziewanie rosną z roku na rok i to mimo zwiększanego wydobycia.

To strategicznie ważna dla gospodarki światowej informacja koncernu ExxonMobil, powstała w wyniku wielokierunkowych oraz wnikliwych studiów. Nasuwa się tu oczywiste pytanie, jak można wytłumaczyć tą korektę zasobów ropy, uwzględniając de­finicję o określaniu rezerw nieodnawialnych nośników energii. Otóż podziemne zasoby tego typu surowców udokumentowuje się poprzez odpowiednie wiercenia, i to współ­czesną techniką, a ponadto trzeba ściśle określić koszty ich wydobycia. Do zasobów dyspozycyjnych zalicza się bowiem tylko te ilości, których wydobycie będzie opłacalne w stosunku do bieżących cen światowych określonego surowca. Można i należy inne zasoby oczywiście rejestrować, ale nie wolno ich absolutnie wykazywać jako dyspozycyjne rezerwy (ExxonMobil, Brennstofspiegel, 10,10,2009). ....


Włodzimierz Kotowski
Bolesław Doliński


Więcej czytaj w numerze 10/2009 Paliwa Płynne


 

źródło: PIPP

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.