Wiadomości

Zakończono budowę najważniejszej instalacji programu Programu 10+

W gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończono budowę zintegrowanej instalacji destylacji atmosferyczno-próżniowej (CDU/VDU). To najważniejsza instalacja produkcyjna budowana w ramach Programu 10+. CDU/VDU pozwoli na zwiększenie nominalnych zdolności przerobu ropy naftowej o 75 proc., do 10,5 mln t/rok.

Prezes zarządu Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz powiedział, iż jest to jeden z najważniejszych dni w historii firmy i jej pracowników, ponieważ instalacja CDU/VDU, którą dziś przekazano do uruchomienia, w nadchodzącym roku pozwoli na zwiększenie przerobu ropy naftowej do 7-8 mln t, a po uruchomieniu, wszystkich instalacji Programu 10+, pozwoli osiągnąć nominalną wartość 10,5 mln ton. – Historię każdej rafinerii mierzy się przyrostem mocy przerobowych – ten kamień milowy już za nami, to również początek zwrotu środków zainwestowanych w 10+ – dodał prezes.
Kilka lat temu w koncernie nakreślono strategię rozwoju, której fundamentem jest stale i dynamicznie rozwijający się rynek paliw w Polsce oraz rosnąca na nim pozycja Grupy Lotos (GL). Produkcja polskich rafinerii nie wystarczała już wtedy, aby pokryć potrzeby paliwowe kraju, które co roku rosną w tempie kilku procent – przypomina notatka prasowa GL. Według zeszłorocznego raportu POPiHN oraz danych Ministerstwa Finansów, zaimportowano około 9,5 mln m3 paliw, czyli około 37 proc. potrzeb rynkowych. Od wielu lat rosnący popyt na krajowym rynku został odczytany jako przesłanka dla rozwoju gdańskiej rafinerii. Grupa Lotos rozpoczęła procesy inwestycyjne w rozwój sieci sprzedaży oraz w instalacje produkcyjne – najpierw roczny przerób ropy wzrósł do 4,5 mln t, a następnie do 6 mln t. Właśnie stąd wziął się pomysł na Program 10+, aby przetwarzać więcej ropy i bardziej efektywnie.
Nowa, zintegrowana instalacja destylacji atmosferycznej i próżniowej (w nomenklaturze rafineryjnej nazywana jest instalacją „CDU/VDU”) pozwoli Grupie Lotos na zwiększenie nominalnych zdolności przerobowych ropy naftowej z poziomu 6 mln t do 10,5 mln t, czyli o 75%. Wraz z jej uruchomieniem wzrośnie również możliwość przerobu różnych gatunków rop – w tym rop cięższych, bardziej zasiarczonych o wyższej liczbie kwasowej. Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu rafinerii, modyfikacji ulegnie strategia remontów postojowych. Zdaniem Marka Sokołowskiego, wiceprezesa zarządu, dyrektora ds. produkcji i rozwoju Grupy, będzie to miało istotnie korzystny wpływ na efektywność działalności operacyjnej.
 
Oprócz zakończonej właśnie budowy instalacji CDU/VDU, latem i jesienią 2009 r. zakończono w gdańskiej rafinerii budowę instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS), pomocniczego kompleksu aminowo-siarkowego (KAS) oraz wytwórni wodoru (HGU).
 
Z przytoczonych danych wynika, iż już na początku grudnia br. Program 10+ przekroczył 93% zaawansowania realizacji. Zgodnie z planem, do końca przyszłego roku GL zamierzamy zakończyć budowę i przekazać do uruchomienia dwie kończące realizacje przyjętego zakresu prac instalacje produkcyjne – łagodny hydrokraking (MHC) oraz przerobu ciężkiej pozostałości próżniowej (ROSE).
Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą aktualnie 6 mln ton ropy naftowej rocznie. Udział koncernu w rynku paliw ogółem wzrósł w pierwszym półroczu 2009 do 27,5%. To o blisko 4% więcej niż w pierwszym półroczu 2008 – czytamy w nadesłanej informacji.


(oprac. bp)



źródło: Biuro Prasowe Grupy Lotos

Wróć