Wiadomości

Wydobycie Gazpromu maleje, a Novatek rośnie w siłę również w Polsce

W czasie kiedy Gazprom czwarty raz z rzędu zmniejsza wydobycie gazu, prywatny rosyjski koncern Novatek zwiększył w kwietniu wydobycie o 19 proc. (do 4,7 mld m3), co jest odpowiedzią na malejącą podaż ze strony konkurencji przy rosnącym popycie na rynku. Swój udział w tym zwiększającym się z roku na rok zapotrzebowaniu ma również Polska, bowiem w złożach gazu ziemnego należącego do rosyjskiego koncernu Novatek znajdują się ogromne ilości gazu płynnego, a znacząca jego część trafia do Polski. Dynamika sprzedaży naturalnego LPG Novatek w Polsce przekracza już 100%.

Rosyjski Novatek jest drugim co do wielkości producentem gazu po Gazpromie i największą na rosyjskim rynku firmą prywatną. Należący do Novatek OAO zakład Purowski zlokalizowany jest w autonomicznym okręgu Jamalsko-Neneckim, skąd pochodzi 20% światowego wydobycia gazu. Według wstępnych danych w 2011 roku spółka wydobyła 53,5 mld m3 gazu, co daje wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do roku 2010. W tym samym czasie państwowy gigant Gazprom zwiększył wydobycie zaledwie o 0,2 proc. Novatek, jako najdynamiczniej rozwijająca się spółka energetyczna na świecie, planuje do 2020 r. wydobywać aż 112,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Jakie to będzie miało znaczenie dla polskich konsumentów? W złożach gazu ziemnego Novatek powstają ogromne ilości gazu LPG, a znaczącą jego część od kilku już lat trafia właśnie do Polski, gdzie jest dystrybuowana przez spółkę-córkę Novatek Polska. Rekordowe tempo wzrostu wydobycia gazu przez Novatek oraz ambitne długoterminowe plany naszej spółki macierzystej pokrywają się w pełni z naszymi prognozami, dynamiką rozwoju, a przede wszystkim rosnącymi potrzebami polskiego rynku w zakresie naturalnego gazu LPG – mówi Prezes Novatek Polska Dariusz Bratoń.
Dynamika sprzedaży spółki Novatek Polska na poziomie przekraczającym obecnie 100% jest szczególnie imponująca, zwłaszcza, że jak podaje Polska Organizacji Gazu Płynnego, podobnie jak w latach poprzednich, w 2011 roku odnotowano kilkuprocentowy spadek sprzedaży tego surowca w całej branży. Z czego wynika ten fenomen? Większość naturalnego gazu LPG Novatek jest wykorzystywana w motoryzacji, gdzie jako autogaz cieszy się on coraz większą popularnością, głównie z uwagi na niską zawartość siarki. Jeszcze do niedawna wielu właścicieli stacji, jak i sami konsumenci, nie zastanawiali się nad pochodzeniem gazu LPG, który tankują. Jednakże regularne kontrole jakości przeprowadzane przez Inspekcję Handlową oraz likwidacje placówek niespełniających norm jakościowych zmieniają tę sytuację. Tylko w zeszłym roku wykryto nieprawidłowości w 5% kontrolowanych placówek, a około 200 niezależnych stacji małych operatorów zamknięto. W przypadku złej jakości autogazu najczęstsze naruszenia dotyczyły dwóch parametrów – zawartości siarki i korodującego działania gazu LPG. Warto nadmienić, iż korozja może powodować uszkodzenia silnika poprzez szybsze zużywanie jego elementów. Dlatego też obecnie coraz więcej właścicieli stacji zwraca uwagę na pochodzenie surowca, rezygnując z gazu rafineryjnego LPG na rzecz naturalnego, który z uwagi na sposób powstania posiada stabilne parametry jakości i znacznie niższy poziom zawartości siarki – z reguły poniżej 30 mg/kg.
Należy jednak pamiętać, że gaz LPG nie jest wykorzystywany wyłącznie w motoryzacji, choć aż 74% trafia właśnie do naszych baków. Gdzie trafia pozostała czwarta część gazu LPG? Nieco mniejszym udziałem na rynku polskim cieszą się butle gazowe (15%) oraz instalacje zbiornikowe (11,5%) używane zarówno do celów grzewczych, jak i przemysłowych. Te ostatnie są segmentem bardzo perspektywicznym, którego udział z roku na rok wzrasta. Również na tym rynku spółka Novatek obserwuje coraz większe zainteresowanie swoim produktem. Wynika to nie tylko z jego niezwykłej czystości i wysokiej jakości, ale również z ciągłości dostaw i dostępności w cenach producenta, bowiem Novatek posiada własny tabor wagonów kolejowych (ponad 3000 sztuk) i jest niezależna od importerów jak i operatorów logistycznych, co zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców opierających swój biznes na LPG ma kluczowe znaczenie.
Coraz większy popyt na gaz płynny, który powstaje w wyniku naturalnych procesów w złożach gazu ziemnego, idealnie pokrywa się z planami rozwoju rosyjskiego koncernu Novatek, który wraz ze zwiększającym się wydobyciem gazu ziemnego będzie coraz więcej gazu płynnego eksportował do Polski.

Wróć