Wiadomości

Więcej zielonej energii w Polsce

Budowa farmy wiatrowej Pągów ma się rozpocząć w przyszłym roku a jej zakończenie planowane jest na 2012r. Projektowana instalacja posiada pozwolenie na budowę, umowę na przyłączenie do sieci oraz uzgodnione z operatorem sieci warunki techniczne. Do 2013 roku GDF SUEZ Energia Polska, który jest obecnie jednym z czterech największych producentów tej energii w kraju, będzie dysponować mocą zainstalowaną w instalacjach wiatrowych na poziomie 300 MW stając się zdecydowanym liderem energetyki odnawialnej w Polsce z ponad 15% udziałem rynkowym oraz przyczyniając się jednocześnie do spełnienia nałożonego przez Unię Europejską obowiązku podwyższenia udziału OZE w całkowitym zużyciu energii brutto do ponad 15% w 2020r.

Oprócz projektu farmy Pągów, obie firmy współpracowały przy projekcie instalacji Jarogniew-Mołtowo o mocy zainstalowanej 20 MW, której budowa zakończy się w tym roku. Drugi projekt farmy w Wartkowie został zakupiony w 2010 r. a jego budowa ma zostać ukończona w 2011 roku. Farma będzie posiadać moc zainstalowaną na poziomie 30 MW.
PEP jest partnerem GDF Suez również jako dostawca peletu ze słomy, ekologicznego paliwa w formie granulatu dostarczanego do Elektrowni w Połańcu. Strony podpisały też długoterminową umowę na dostawy peletu do największego na świecie kotła na biomasę roślinną, który jest budowany w Połańcu. Ze względu na zobowiązania wynikające z kontraktu PEP obecnie inwestuje w instalację produkującą pelet, która powstaje w Zamościu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO – PARK Mielec.

 - Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z PEP, z którą łączy nas podobna wizja rozwoju energetyki odnawialnej. GDF SUEZ inwestuje w rozwój sektora OZE na całym świecie, m.in. w elektrownie wodne, wiatrowe, biomasowe i solarne oraz w eksperymentalne projekty geotermalne czy też te eksploatujące energię fal i pływów. W Polsce skupiamy się przede wszystkim na wykorzystaniu biomasy i wiatru. Kosztem 1 mld zł budujemy w Połańcu blok na biomasę i jest to największa na świecie instalacja tego typu. Bierzemy również pod uwagę możliwości związane z biogazem. – powiedział Grzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska.

-  Jesteśmy jedną z wiodących firm na polskim rynku energetyki odnawialnej. Specjalizujemy się w produkcji energii z wiatru i biomasy oraz dewelopmencie projektów wiatrowych. OZE to niezwykle perspektywiczny obszar, który musi rozwijać się bardziej dynamicznie jeśli chcemy spełniać wymogi unijne w zakresie produkcji energii z tych źródeł. Obecnie posiadamy również ponad 300MW zainstalowanych mocy wytwórczych opartych o OZE, zakończyliśmy również development ponad 200 MW projektów wiatrowych. W planach do 2015 mamy jeszcze realizację projektów o mocy ponad 400MW. – powiedział Zbigniew Prokopowicz, Prezes Polish Energy Partners.

GDF SUEZ w Polsce:
Od 10 lat GDF SUEZ jest obecny w Polsce, gdzie zajmuje 5 miejsce pod względem produkcji energii. GDF SUEZ jest właścicielem 100% Elektrowni w Połańcu (1800MW), która działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy oraz odpowiada za 5% produkcji energii w kraju. Grupa realizuje w Połańcu inwestycję budowy nowego bloku w 100% opalanego biomasą (190MW), który zostanie oddany do użytku do 2012 roku, czyniąc z GDF SUEZ lidera w wykorzystywaniu biomasy.  GDF SUEZ jest obecny na polu energii odnawialnej również dzięki farmie wiatrowej Jarogniew-Mołtowo (20MW) oraz będącego nadal w fazie budowy projektu Wartkowo (30MW). Ponadto, w celu zaspokojenia potrzeb polskiego systemu energetycznego GDF SUEZ produkuje energię termalną oraz świadczy usługi systemowe dla PSE-Operator S.A. GDF SUEZ świadczy również usługi energetyczne oraz zajmuje się gospodarką wodno-ściekową poprzez Suez Environnement.

Wróć