Wiadomości

Warto inwestować w biogazownie


Podczas tegorocznych targów FARMA firma DGA Energia zaprezentowała modelową biogazownię w rzeczywistych rozmiarach.

Czy biogazownia się opłaca? Na to pytanie oraz wiele innych odpowiadali przez kilka dni przedstawiciele spółki DGA Energia oraz partnerujących jej firm podczas tegorocznej edycji Targów Hodowli Zwierząt FARMA, które odbyły się w dniach 10-13 lutego. Podczas Targów nie tylko można było porozmawiaż z ekspertami w dziedzinie produkcji biogazu, ale i zobaczyć na włąsne oczy, jak wygląda i działa biogazownia. Dzięki współpracy z 12 spółkami udało się stworzyć ciąg technologiczny biogazowni od momentu zbioru substratu, jego dostawy do instalacji po zagospodarowanie przefermentowanej masy.
Na targach zainteresowani mogli zobaczyć m.in. kogenerator, czyli serce biogazowni, w którym biogaz jest przetwarzany na energię elektryczną i cieplną, a także jest to podstawowe źródło dochodu biogazowni. Wśród prezentowanych elementów były również fragmenty zbiornika i materiałów służących jako jego pokrycie dachowe. Ponadto pojawiły się zasuwy, pompy, system monitoringu, rurociąg, urządzenia do pomiaru biogazu, pojazdy służące do załadunku substratu.
- Szerokie zastosowanie biogazu przynosi zyski potencjalnym inwestorom - przekonywał  Lech Ciurzyński, wiceprezes zarządu DGA Energia podczas swojego wystąpienia na konferencji towarzyszącej targom "Bioenergia w rolnictwie". Jego prezentacja podejmowała kwestię opłacalności inwestycji w biogazownię w warunkach polskich. Podczas konferencji zostały wyodrębnione takie zalety biogazowni, jak: gospodarcze wykorzytanie produktów ubocznych rolnictwa i przemysłu spożywczego, pozyskanie cennego nawozu rolniczego czy też zwiększenie udziału energii zielonej w bilansie energetycznym, ale również korzyści z możliwości sprzedaży certyfikatów za produkcję odnawialnej energii (certyfikat zielony - świadectwo pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i certyfikat żółty - świadectwo pochodzenia z małych źródeł kogeneracyjnych opalanych gazem lub o mocy elektrycznej poniżej 1 MW).

Wróć