Auto i Myjnia

W Kraków Airport powstanie stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych


Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz tworzenie i realizowanie działań proekologicznych, w tym służących poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej, to cele współpracy zainicjowanej przez TAURON i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice. List intencyjny w tej sprawie został podpisany we wtorek 4 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut.

- Podpisanie listu intencyjnego to dla Grupy TAURON kolejny krok w budowie infrastruktury elektromobilności w południowej Polsce. Naszym celem w dłuższej perspektywie, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa poruszania się samochodem elektrycznym po obszarze działalności Grupy. Aktywność w obszarze e-mobility czy internetu stanowi potwierdzenie konsekwentnej transformacji energetyki i poszerzenia portfolio świadczonych usług – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Istotne znaczenie w budowie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych ma strategiczna lokalizacja Kraków Airport. Usytuowanie tu stacji szybkiego ładowania pozwoli na bezpieczne podróżowanie samochodem elektrycznym pomiędzy dużymi miastami południowej Polski – Katowicami, Krakowem i Rzeszowem. Z planowanej infrastruktury będą mogli korzystać: mieszkańcy; turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską; a także kierowcy podróżujący autostradą A4.

- Codziennie wielu pasażerów podróżuje samochodem do Kraków Airport. Kierowcy – pracownicy wielu lotniskowych firm i instytucji – pokonują tysiące kilometrów dziennie zapewniając sprawną obsługę ruchu lotniczego. Naszym celem jest wprowadzanie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań także w zakresie elektromobilności: już od ponad roku korzystamy z pierwszych samochodów hybrydowych, dzisiaj rozpoczynamy kolejny etap – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju. Infrastruktura ta ma zapewnić klientom możliwość przemieszczania się na długich dystansach, także w innych krajach Europy.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie TAURON jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa TAURON, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w ubiegłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Za realizację projektu w ramach grupy kapitałowej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z. o.o jest odpowiedzialna spółka MPL Services Sp. z o.o., która poszukując nowych ścieżek rozwoju analizuje światowe trendy i wprowadza proekologoczne i innowacyjne rozwiązania.

Współpraca z Kraków Airport to kolejny krok TAURONA w rozwoju elektromobilności na terenie Polski południowej. Już w październiku tego roku, powstanie w Katowicach bazowa sieć infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i składająca się z 22 ładowarek. Lokalizacja punktów jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można było swobodnie poruszać się po nim samochodem elektrycznym.

Ponadto, jesienią w Katowicach TAURON uruchomi usługę carsharingu aut elektrycznych. Flota operatora składać się będzie z 20 pojazdów najpopularniejszych marek.

Następne terminale powstaną na południu Polski, w ramach współpracy m.in. z partnerami biznesowymi, w tym między innymi dużymi sieciami i galeriami handlowymi oraz samorządami.

 

***

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

Kraków Airport jest lotniskiem regionalnym, które obsługuje powyżej 5 mln pasażerów w ciągu roku. W 2018 r. ponad 20 przewoźników oferuje ponad 110 bezpośrednich połączeń regularnych prosto z Krakowa na 4 kontynenty do: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Kraków Airport posiada zdywersyfikowaną siatkę połączeń lotniczych, dzięki czemu pasażerowie mogą korzystać z bogatej oferty przewozowej zarówno przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych.

Inwestycje: krakowskie lotnisko planuje zainwestować około miliarda złotych w rozwój infrastruktury.  Rozwój portu lotniczego oznacza powstanie ponad 10 tysięcy nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa. Najważniejszą inwestycją, która stoi przed Kraków Airport jest budowa nowej drogi startowej. Więcej informacji http://www.krakowairport.pl/pl/. Projekt realizowany wraz z TAURON wpisuje się w „Strategię społecznej odpowiedzialności Kraków Airport na lata 2016-2018”, która w obszarze ochrony środowiska zakłada między innymi stosowanie rozwiązań energooszczędnych na etapie nowych inwestycji.

Źródło: Tauron

Wróć