Wiadomości

W Japonii o elektromobilności


Rozmowy z przedsiębiorstwami aktywnymi w sektorach baterii, elektromobilności oraz technologii wodorowych, a także udział w IX edycji International Rechargeable Battery Expo to główne cele wizyty wiceministra Michała Kurtyki w Japonii. Misja odbyła się z udziałem spółek skarbu państwa oraz kluczowych instytucji wspierających wdrażanie w Polsce innowacyjnych rozwiązań.

Podczas wizyty podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka, odwiedził m.in.  fabrykę produkującą ogniwa do baterii litowo-jonowych. Zapoznał się z technologiami opracowanymi przez firmę oraz zwiedził zakład produkcyjny. Podczas rozmów wiceminister zwrócił uwagę, że Polska jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii, a nasz kraj konsekwentnie realizuje swój program rozwoju transportu nisko i zeroemisyjnego, chcąc w ten sposób stać się jednym z liderów europejskiego rynku elektromobilności. - Baterie odgrywają dziś kluczową rolę w trwającej rewolucji przemysłowej. Dlatego też polskie uczelnie i firmy aspirują do tego, aby stanowić istotną część sektora – wyjaśnił.

Jak poinformował wiceszef resortu energii, nasz kraj dysponuje zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój branży. –  W Polsce działają już firmy, które wytwarzają akumulatory jako produkt końcowy. Z rozwiązań tych korzystają nie tylko rodzimi producenci, ale i zagraniczne marki –  powiedział. Dodał, że potencjał ten łączy się idealnie z możliwościami naszych naukowców. - Polskie ośrodki naukowe prowadzą liczne badania dotyczące konwersji energii i elektrochemii stosowanej. Pozwalają one na opracowanie nowych technologii akumulatorów oraz produkcję ogniw – uzasadnił.

Źródło: ME (op.pb)

Wróć