Wiadomości

UOKiK wyraził zgodę na zakup St1 przez Statoil


Prezes UOKiK wyraziła zgodę na nabycie przez Statoil Poland części mienia St1 Polska.

Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld EUR na świecie lub 50 mln EUR w Polsce.

13 grudnia 2010 r. Statoil Poland i St1 Polska podpisały przedwstępną umowę nabycia sieci 16 stacji St1 oraz 10 niezabudowanych nieruchomości, na których planowane były dalsze  inwestycje tego typu. Jako że z ostatnio uruchomionymi stacjiami (premium i 1-2-3) Statoil ma w Polsce 309 stacji, to w wyniku finalizowania tej transakcji liczba jego placówek w naszym kraju zwiększy się do 325 obiektów. 

Na polskim rynku jest to największa transakcja tego typu od przejęcia przez Lukoil ponad 80 placówek ConocoPhilips (Jet). Warto jednak przypomnieć, że w skali europejskiej nie jest to pierwsza transakcja między obiema skandynawskimi firmami. W kwietniu ub.r. Finowie przejęli ok. 200 automatycznych stacji Statoil w Szwecji i Norwegii. 

Fińska spółka St1 wycofuje się z Polski po kilku latach budowania sieci stacji samoobsługowych. Jej pierwsze placówki powstały na Śląsku. W ostatnich latach firma uruchamiała jednak stacje także w innych regionach - przede wszystkim w dużych i średnich miastach. Poza Polską St1 ma stacje w macierzystej Finlandii oraz Szwecji i Norwegii. Niedawno od Shella przejęła szwedzką rafinerię oraz stacje w Szwecji i Finlandii. Na obszarze Skandynawi znana jest także jako produkcent biopaliw.

Statoil działa w Polsce od 1992 r., a od od 2004 r. rozwija sieć stacji franczyzowych. Oferta franczyzowa skierowana jest do właścicieli prywatnych stacji, jak również do tych, którzy gotowi są do zainwestowania we własną stację paliw. Sieć stacji Statoil w Polsce liczy obecnie 309 obiektów.

Wróć