Wiadomości

Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Już niedługo skróci się czas oczekiwania na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie będą musieli składać zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON, a ich pełnomocnicy będą mogli reprezentować firmę również drogą elektroniczną.

Zmiany te znajdą się m.in. w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki. Propozycje zmian 22 października 2010 r. zostały przekazane przez Ministra Gospodarki do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Ministerstwo Gospodarki uważa, że projektowane regulacje będą miały pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce oraz doprowadzą do zniesienia części obciążeń administracyjnych, usprawnią kontakty przedsiębiorców z administracją oraz podniosą poziom jawności obrotu gospodarczego. Ważnym celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest także wzrost zainteresowania przez przedsiębiorców elektroniczną formą składania wniosków. Proponowane zmiany obejmują następujące obszary:

 

  • - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

Proponowane zmiany dotyczą, między innymi, korzystania z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która zostanie uruchomiona 1 lipca 2011 r. Propozycja MG pozwoli na stosowanie nowych form składania wniosków o wpis do ewidencji. Są wśród nich : bezpieczny podpis elektroniczny oraz  Zaufany Profil na platformie ePUAP. Jeżeli wniosek został złożony nieprawidłowo, system automatycznie poinformuje o tym wnioskodawcę, wskazując błędy. W ramach CEIDG powstanie również rejestr pełnomocnictw. Jego wprowadzenie było od dawna postulowane przez przedsiębiorców. Projekt zakłada zniesienie obowiązku posługiwania się osobnym pełnomocnictwem, jeśli fakt jego udzielenia został wcześniej uwidoczniony w CEIDG. To rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla pełnomocników występujących w sprawach swoich mocodawców drogą elektroniczną. Zgodnie z projektowanymi przepisami, przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić wniosek do CEIDG oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem PIT. Do tej pory deklarację taką składano w urzędzie skarbowym.

 

  • - Odpowiedzi na zapytania złożone w PPK

Zmiany w ustawie przyczynią się do skrócenia czasu oczekiwania na odpowiedź w sprawie wniosku wysłanego przez przedsiębiorcę do punktu kontaktowego. Zamiast terminu „niezwłocznie” ustawodawca proponuje wprowadzenie obowiązku odpowiedzi w terminie 7 dni roboczych. W przypadku potrzeby konsultacji odpowiedzi z innymi organami, czas ten będzie wydłużany do 14 dni. Obecnie średni czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 4 tygodnie.

 

  • - Zawieszenie działalności gospodarczej

Projekt MG prowadzi do zmiany w funkcjonowaniu instytucji zawieszenia działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorcy zawieszający działalność utrzymają ciągłość okresów składkowych, od których zależy m.in. nabycie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Proponowane rozwiązanie polega na umożliwieniu przedsiębiorcom zawieszenia działalności na określoną liczbę dni. Dodatkowo, przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność z datą późniejszą niż dzień złożenia wniosku w urzędzie. Kolejna zmiana dotyczy tych przedsiębiorców, którzy wykonując działalność gospodarczą w różnych formach, a chcą zawiesić jedną z nich. Obecne przepisy nie dają takiej możliwości.

 

Więcej informacji: www.mg.gov.pl/node/11790

Wróć