Wiadomości

UKS Szczecin: „Grupa pruszkowska” w karuzeli podatkowej


W wyniku czynności podjętych we współpracy Zachodniopomorskiej Kontroli Skarbowej, Prokuratury Regionalnej oraz funkcjonariuszy CBŚP w Szczecinie zlikwidowano działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami VAT. W nielegalny proceder zaangażowanych było kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych, których działania doprowadziły do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie tego podatku w wysokości co najmniej 50 mln zł.

W toku czynności zrealizowanych równolegle w kilkunastu miejscach na terenie woj. śląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego zatrzymano w połowie 2016r. kilkanaście osób, w tym organizatorów karuzel podatkowych. Wobec większości z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową krajowych i zagranicznych firm zajmujących się fikcyjnym obrotem towarami (m.in. kawą, napojami, meblami), jak również komputery, telefony, pieczątki firmowe oraz towar w postaci zestawów mebli, które służyły do tzw. oszustw karuzelowych zmierzających do wyłudzeń podatku VAT. Zabezpieczono także mienie – samochody osobowe i środki pieniężne na kontach bankowych – o łącznej wartości ok. 1,3 mln zł.

Dowody rzeczowe zabezpieczone w trakcie przeszukań zostały wykorzystane w prowadzonym przez Prokuraturę śledztwie oraz w kolejnych kontrolach skarbowych.

Bieżące przekazywanie materiałów kontrolnych UKS Szczecin organom ścigania przyczyniło się do zrealizowania spektakularnej akcji przeprowadzonej na przełomie stycznia i lutego br. przez szczeciński i warszawski Zarząd CBŚP. Jej skutkiem było zatrzymanie – przy udziale Oddziałów Antyterrorystycznych – kolejnych kilkunastu osób, w tym trzech znanych członków tzw. mafii pruszkowskiej.

Zatrzymanym postawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw: oprócz typowo kryminalnych (rozboje, wymuszenia rozbójnicze, pobicia) także udziału lub zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i posługiwania się pustymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Źródło: Ministerstwo Finansów (fot. NBP)

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.