Prawo

Traktory jeździły na "opałówce"


11 grudnia br . funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili działania kontrolne w jednej z firm w powiecie krośnieńskim. W wyniku podjętych działań stwierdzono, niezgodne z przepisami, wykorzystanie oleju opałowego w samochodach osobowych i ciągnikach rolniczych.
 Funkcjonariusze Działu Kontroli Celno – Skarbowej Rynku  z krośnieńskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego  przeprowadzili kontrolę na terenie jednej z firm w powiecie krośnieńskim. W wyniku podjętych czynności wraz z funkcjonariuszami KMP w Krośnie stwierdzono, że firma wykorzystuje  zakupiony olej opałowy w ilości tysiąc litrów  niezgodnie z jego przeznaczeniem tj. w ciągnikach rolniczych oraz samochodach osobowych.
W toku czynności stwierdzono pozostały olej opałowy w łącznej ilości 180 litrów,  który znajdował się w samochodach osobowych, ciągnikach rolniczych oraz  zbiorniku typu mauzer,  wyposażonego w mechanizm do tankowania,  z którego tankowano pojazdy.
Jak ustalili funkcjonariusze,  kwota uszczupleń podatku akcyzowego  i opłaty paliwowej wyniosła ponad 2 tys. złotych.  
Za zmianę przeznaczenia wyrobu akcyzowego, w szczególności użycie oleju opałowego jako oleju napędowego, a przez to narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego, grozi kara grzywny lub pozbawienie wolności do 2 lat, albo obie te kary łącznie.

Źródło: KAS

Wróć