Wiadomości

Stoppoint z terminalem samoobsługowym: paczkę sam wyślesz ze stacji paliw


Unikatowy na skalę światową prototyp samoobsługowego terminala, do zamawiania usług online, a także wysyłek i odbioru paczek jest już gotowy! – To urządzenie, będące efektem polskiej myśli technicznej, sfinansowane z polskich środków, może zmienić oblicze sieci detalicznych i stacji paliw nie tylko w naszym kraju – uważa Damian Puczyński, prezes spółki Stoppoint, która realizuje ten innowacyjny projekt.

Zintegrowane z siecią globalnych firm kurierskich terminale Stoppoint będą mogły zapewnić niemal nieograniczoną liczbę usług dopasowując je do potrzeb lokalnej społeczności i rozwoju uberyzacji usług, a dotego wygodnie, szybko i tanio. Przy okazji tankowania paliwa na stacji paliwowej lub robienia zakupów w sieci handlowej będzie można nadać i odebrać paczkę, ale także np. wysłać do naprawy telefon komórkowy, obuwie, okulary, torebkę, czy zegarek. Terminale ułatwią też opłatę za ubezpieczenia i rachunki, zakup biletów na mecze i koncerty, czy doładowania do telefonu.

Pod względem technologicznym budowa terminala jest oparta na trzech podstawowych modułach: ekranach dotykowych (obsługa procesów sprzedażowych / interfejsy użytkowe), module pomiarowo-wagowym oraz peryferiach transakcyjnych (drukarki fiskalne i etykiet kurierskich, czytniki NFC i QR, terminal płatniczy, a także modułu RFiD i kamery). Pod względem systemowym terminale opartę są o systemy zdalnego zarządzania urządzeniami w sieci teleinformatycznej.

Konstrukcja urządzenia pozwala na ich dowolną konfigurację: z jednym lub dwoma ekranami dotykowymi, z modułem wagowym lub bez. Terminal może występować też w różnych wariantach: witrynowym (od strony szyby w sklepie lub stacji wyświetla się wówczas reklama, a obsługa odbywa się wewnątrz lokalu) , obustronnym (tzw. wersja wyspowa stoi na środku lokalu, a ekrany i funkcje obsługowe umieszczone są z obu stron urządzenia) lub przyściennym - jednostronnym.

Wzornictwo będzie zależało od oczekiwań Partnerów i może być z łatwością dostosowane do systemu identyfikacji wizualnej wybranej sieci. Rozwiązanie przygotowywane przez zespół Stoppoint zakłada również możliwości redesign’u urządzenia w zależności od okoliczności i potrzeb klientów takich, jak ważne wydarzenia sportowe, specjalne okazje czy okresy świąteczne.

Model biznesowy oparty na „szybkiej ścieżce wdrożenia innowacji” zakłada wynajem urządzania.

- W tym modelu Stoppoint zamierza wprowadzić swój innowacyjny produkt w oparciu o finansowanie leasingowe - mówi prezes Puczyński. Jak zapewnia są już prowadzone zaawansowane rozmowy w tym zakresie.

- W przypadku rozwoju i wdrażaniu większej liczby maszyn o różnych konfiguracjach i na różnych rynkach „ścieżka szybkiego wdrożenia innowacji” będzie opierała się już o takie instytucje, jak PFR, EBOiR czy Bank Światowy, które posiadają dedykowane do takich przedsięwzięć projekty - wyjaśnia prezes Stoppoint.

Seryjna produkcja innowacyjnych Terminali ruszy pod koniec przyszłego roku w fabryce, którą Stoppoint wybuduje w woj. Podkarpackim. Spółka jest jednak przygotowana również na realizację wcześniejszych zamówień. - Mamy podpisane umowy z podwykonawcami i jesteśmy gotowi w każdej chwili uruchomić produkcję, aby zaspokoić zapotrzebowanie naszych potencjalnych klientów - podkreśla  Damian Puczyński.

Na prace wdrożeniowe spółka otrzymała 9 783 200 złotych dotacji przyznanej w ramach Poddziałania 3.2.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, stanowiących 70 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Spółka Stoppoint S.A. jest notowana na NewConnect. Jej firma zależna Dazumi Sp. z o.o. pod brandem “Stacja z Paczką by Stoppoint”, realizuje usługi kurierskie w ponad 900 stacjach paliw PKN Orlen.

Źródło: Stoppoint S.A., fot.  Damian Puczyński, prezes spółki Stoppoint

Wróć