Wiadomości

– Solidarność i sprawiedliwość to słowa-klucze do powodzenia procesu europejskiej i polskiej transformacji energetycznej – minister Krzysztof Tchórzewski na Kongresie 590


Minister energii Krzysztof Tchórzewski bierze udział w Kongresie 590, jednym z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce, który odbywa się w dniach 7-8 października 2019 r. w Jasionce koło Rzeszowa. Przed panelem dyskusyjnym pod tytułem „Miks energetyczny Polski w 2040 r. Jak finansować transformację energetyczną?” odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Tchórzewski podsumował cztery lata działalności resortu i przedstawił plany na przyszłość. Zaprezentowany został również film opisujący osiągnięcia Ministerstwa Energii i wyzwania, z którymi polska energetyka będzie musiała się zmierzyć.

Minister Krzysztof Tchórzewski

Minister energii zaprezentował plan transformacji, jakiej będzie musiał zostać poddany polski sektor energetyczny, by sprostać wyzwaniom stawianym między innymi przez ambitną politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, a także globalne trendy takie jak odchodzenie od wykorzystania paliw kopalnych czy bezwarunkowe zwiększanie wykorzystania OZE.

Minister Tchórzewski podkreślił, że zmiany są potrzebne i nieuniknione, jednak transformacja w Polsce i całej UE musi  jego zdaniem zapewnić konsumentom pewny i stały dostęp do energii w akceptowalnych cenach i przy stopniowym minimalizowaniu negatywnego wpływu energetyki na środowisko naturalne. – Polityka energetyczna, jaką wyznacza polski Rząd, prowadzi do ogromnej zmiany – zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych, znacznie zostanie ograniczony wpływ sektora na środowisko. Jednocześnie zależy nam na tym, aby ta transformacja energetyczna przeprowadzona została w sposób technicznie bezpieczny i sprawiedliwy – powiedział minister Tchórzewski. ­– Priorytetem są bezpieczne dostawy energii oraz stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy uwzględniający dbałość o czystość powietrza i zdrowie Polaków – dodał.

Minister energii zaznaczył, że z perspektywy Polski przedstawiona przez Komisję Europejską wizja neutralności klimatycznej już w 2050 r. jest bardzo ambitna, a jej wdrożenie może okazać się bardzo trudne nie tylko dla Polski. Minister wskazał, że na całym świecie państwa mierzą się obecnie z tzw. trylematem energetycznym, nad którego rozwiązaniem dyskutował w zeszłym miesiącu wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wraz z delegatami ze 150 krajów podczas 24. Kongresu Światowej Rady Energetycznej. Problem ten polega na konieczności wypracowania równowagi między trzema elementami kluczowymi dla rozwoju gospodarek – zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zachowania konkurencyjności gospodarki oraz redukcji emisji w trosce o środowisko naturalne. – Warto pamiętać, że podczas gdy w niektórych państwach UE widzimy protesty przeciwko szkodliwym dla klimatu emisjom, w innych obywatele wychodzą na ulice nie zgadzając się na rosnące ceny energii – podsumował minister Tchórzewski.

Minister odniósł się również do kwestii związanych z kosztami społecznymi planowanych przemian. – Aby przeprowadzenie transformacji odbyło się przy społecznej akceptacji, długoterminowa strategia UE powinna uwzględniać wpływ na regiony zależne od wydobycia i wykorzystania węgla – niezbędne jest adekwatne, uwzględniające lokalne i historyczne uwarunkowania, wsparcie tych obszarów – powiedział minister Tchórzewski. – W naszej ocenie, niecałe 5 mld euro, przewidziane w stanowisku Parlamentu Europejskiego na wsparcie regionów węglowej w przyszłej perspektywie finansowej EU jest dalece niewystarczające – dodał.

Podczas Kongresu 590 minister Krzysztof Tchórzewski wziął również udział w podpisaniu dwóch listów intencyjnych.

Pierwszy z nich to porozumienie między TAURON Wytwarzanie i Elektrociepłownią Stalowa Wola (ECSW). Przedmiotem listu jest zakup przez ECSW bloku biomasowego należącego do TAURON i znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni.

– Cieszę się, że Tauron Polska Energia i Elektrociepłownia Stalowa Wola podejmują działania na rzecz produkcji i wykorzystania energii ze źródeł niskoemisyjnych – powiedział minister energii. – Realizacja tego projektu pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej i ciepła mieszkańcom z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z dbałością o środowisko naturalne – dodał.

Elektrociepłownia Stalowa Wola, spółka w której TAURON oraz PGNiG mają po 50% akcji, buduje w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji. Obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Przejęcie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec I kwartału 2020 r.

Drugi z listów intencyjnych dotyczył wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu eksploatacji ładowarek i pojazdów elektrycznych między Pocztą Polską, Grupą Enea Kolejowymi Zakładami Łączności.

Wideo

Źródło: Ministerstwo Energii

 

Wróć