Wiadomości

Służba Celna płynnie obsługuje przedsiębiorców i podróżnych

W związku z podjętą akcją protestacyjną zorganizowaną w dniu 8 maja 2012 r. w godz. 10:00 – 12:00 przez „Związki Zawodowe w Służbie Celnej – Ogólnokrajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny” kierownictwo Służby Celnej informuje, że sytuacja ta nie miała wpływu na obsługę podróżnych oraz przedsiębiorców.

W kilku przypadkach doszło do prób zakłócenia płynności odpraw, jednak podjęto działania, które zapobiegły utrudnieniom.

Wystąpiły jedynie incydentalne próby spowolnienia płynności obsługi, np. na przejściu granicznym w Grzechotkach, gdzie na „zielonym pasie” nastąpiły próby spowolnienia obsługi przekraczających granicę. W wyniku zastąpienia funkcjonariuszy celnych dokonujących na tym pasie czynności służbowych funkcjonariuszami stanowiącymi zabezpieczenia kadrowe na wypadek takich działań, przywrócono bezzwłocznie płynność obsługi.

Również w UC w Gdyni podjęto próbę przedłużenia kontroli i przeniesienia rewizji kontenera na następny dzień, jednak decyzją Naczelnika UC kontrolę zakończono tego samego dnia. Incydent ten też mógłby być postrzegany jako mający związek z protestem.

Analiza czasu oczekiwania na przejściach granicznych oraz liczby odprawionych pojazdów wykazała, że nie nastąpiły przerwy w płynności obsługi pojazdów na przejściach granicznych i nie zwiększył się czas oczekiwania pojazdów na przekroczenie granicy w porównaniu z dniami poprzednimi. Np. na przejściu granicznym w Korczowej czas oczekiwania na wyjazd z Polski autobusów i samochodów osobowych wynosił tyle, ile w dniach poprzednich. Natomiast samochody ciężarowe oczekiwały na wyjazd krócej niż np. 5 maja. Bieżące informacje o czasach oczekiwania na przekroczenie granicy i przepustowości przejść granicznych można uzyskać na stronie www.granica.gov.pl

W ramach nadzoru służbowego podjęto szereg działań zabezpieczających płynność obsługi, w szczególności w stosunku do kierowców ciężarówek oczekujących na odprawę w granicznych i wewnętrznych oddziałach celnych oraz przedsiębiorców i podróżnych przekraczających granicę państwa.

Aby zapewnić płynność obsługi przedsiębiorców i podróżnych przez Służbę Celną:

  • ograniczono udzielanie urlopów funkcjonariuszom celnym w okresie przewidywanej akcji protestacyjnej,
  • uruchomiono we współpracy ze Strażą Graniczną dodatkowe pasy ruchu,
  • obsadzono maksymalną ilość stanowisk obsługi podróżnych i kierowców ciężarówek.

Ponadto, na wypadek wystąpienia zakłóceń płynności obsługi, przygotowano:

  • na lądowych przejściach granicznych możliwość wprowadzenia zasad selektywnej kontroli celnej opartej na wskazaniach z systemu informatycznego analizy ryzyka w celu ograniczenia dowolności zakresu kontroli i czasu jej trwania,
  • działania przewidziane w lokalnych planach reagowania kryzysowego poszczególnych izb celnych (wstrzymano organizowanie szkoleń, przygotowano i przeszkolono pracowników komórek wewnętrznych, którzy będą mogli wspomóc pracę funkcjonariuszy w miejscach najbardziej wrażliwych, tj. w takich, w których mogłyby powstać utrudnienia dla podmiotów i osób przekraczających granicę),

Należy zaznaczyć, że natężenie ruchu na granicy zmienia się w zależności od dnia tygodnia, a dodatkowo na wzrost natężenia wpływają także okresy weekendowe i świąteczne. Ruch graniczny istotnie zwiększa się w końcu tygodnia, ponieważ na granice docierają ciężarówki, które na początku kolejnego tygodnia maja dostarczyć towar do odbiorców.

Dni świąteczne na Białorusi i w Rosji (07-09.05.2012 r.) mogą skutkować brakami kadrowymi funkcjonariuszy celnych i służb granicznych po stronie białoruskiej i rosyjskiej, a w konsekwencji mniejszym odbiorem pojazdów odprawionych przez polską Służbę Celną; także nadchodzący weekend może spowodować wzrost czasu oczekiwania na przekroczenie granicy.

W związku z powyższym istnieje ryzyko wykorzystania przez związki zawodowe naturalnych spiętrzeń ruchu do wykazania akcji protestacyjnej, która w rzeczywistości nie ma wpływu na bieżącą obsługę podróżnych i przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów i kierownictwo Służby Celnej na bieżąco monitoruje sytuację związaną z czasem oczekiwania na przekroczenie granicy.

Wróć