Wiadomości

Sejm: obecna regulacja dotycząca oświadczeń nie jest dobra


14 czerwca 2012 r. podczas posiedzenia Sejmu, w 17 punkcie porządku dziennego obrad rozpatrywany był druk sejmowy nr 429, tj. projekt Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Niestety następnego dnia posłowie przegłosowali odrzucenie propozycji prac nad projektem.

Projekt dotyczy zmiany art. 89 ustawy w zakresie obowiązku sporządzania oświadczeń i zestawień dokumentujących sprzedaż oleju napędowego przeznaczonego ma cele opałowe (w nomenklaturze tzw. starej ustawy o podatku akcyzowym „lekkiego oleju opałowego”).|
Poseł Andrzej Dera, przedstawiciel wnioskodawców, podkreślał że obecny system zbierania oświadczeń jest systemem urzędniczym i przekłada na przedsiębiorców obowiązki państwa. Poseł-wnioskodawca zaprezentował opinię Polskiej Izby Paliw Płynnych, podkreślając negatywne skutki obowiązującego systemu dla przedsiębiorców.
W ramach dyskusji nad projektem posłowie z poszczególnych partii politycznych wyrażali swoje uwagi i przedstawiali stanowiska swoich klubów, czy będą one głosowały nad skierowaniem projektu do komisji sejmowej.
Jedynym ugrupowaniem, które wnioskowało ustami posła Janusza Cichonia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu była Platforma Obywatelska. Temu stanowisku wtórował Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podkreślając że skoro są prowadzone prace rządowe nad nowelizacją ww. przepisu to nie ma potrzeby rozpatrywać projektu poselskiego.

Podkreślić jednak należy, że wszyscy posłowie zgadzali się co do tego, że obecny system jest zły i wymaga zmiany – stanowisko rządu także potwierdza tę tezę skoro przygotowywana jest w ramach tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej propozycja zmiany dotycząca odstąpienia od obecnej formy oświadczeń i zastąpienia ich oświadczeniami składanymi w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą i nabywcą produktu.
W odróżnieniu od postawy Platformy Obywatelskiej, która z góry odrzucała dalsze prace nad projektem, konstruktywne stanowisko zajął poseł Ryszard Zbrzyzny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wskazując na możliwość wykorzystania w obrocie olejem napędowym przeznaczonym do celów opałowych systemów informatycznych dających sprawne narzędzie nadzoru administracji celnej, dodatkowo podkreślał, że skoro w Trybunale Konstytucyjnym jest prowadzona sprawa dotycząca art. 89 ustawy o podatku akcyzowym (sygnatura akt P 24/12), to znaczy, że problem faktycznie jest poważny i dlatego Klub Parlamentarny SLD nie przychyla się do propozycji PO, aby odrzucić projekt Solidarnej Polski w pierwszym czytaniu.

15 czerwca będzie miało miejsce głosowanie nad przyjęciem projektu KL SP i przekazaniu go do prac Komisji Sejmowej albo odrzuceniu.

 Posiedzenie Sejmu obserwowali obecni w Sejmie przedstawiciele Komitetu Koordynacyjnego Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych: Mirosław Kulak, Grzegorz Słaby, Sławomir Szymankieweicz oraz Lidia Ziółkowska.

Wróć