Prawo

Rozpoczęły się konsultacje podatkowe ws. uproszczeń w rozliczaniu VAT


29 czerwca 2018 r. rozpoczynają się konsultacje podatkowe w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie rozliczania VAT.


Uproszczenia w VAT mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje będą trwać do 30 lipca 2018 r.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że stosowanie przez przedsiębiorców przepisów dotyczących VAT bywa skomplikowane i może wymagać od nich czasochłonnych obowiązków administracyjnych. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki.

Priorytetem dla polskiego rządu jest natomiast dbałość o otoczenie prawne uczciwych przedsiębiorców.

- Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionów Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji. Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele – mówił premier Mateusz Morawiecki w sejmowym exposé z 12 grudnia 2017 r.

Dlatego Ministerstwo Finansów – uwzględniając postulaty podatników dotyczące konieczności uproszczenia  przepisów regulujących opodatkowanie VAT – planuje opracowanie listy zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów  i usług [1]. Mają one ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze MŚP, lub wspierać rozwój polskiej gospodarki.

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych.

Propozycje wraz z uzasadnieniem można przesyłać do 30 lipca br. na adres konsultacje.uproszczenieVAT@mf.gov.pl

Przejdź do zawiadomienia o rozpoczęciu konsultacji

[1] Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.

Źródło: MF, fot. premier Mateusz Morawiecki podczas grudniowego expose w Sejmie RP

Wróć