Wiadomości

Rozlewnia BP w Swarzędzu jako pierwsza w Polsce zastosowała ochronę pasywną zbiorników z LPG


BP Europa SE, Oddział w Polsce  zakończyła modernizację parku zbiornikowego terminalu LPG w Swarzędzu. Głównym celem inwestycji było zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego zbiorników magazynowych poprzez zastosowanie tzw. ochrony pasywnej. Jest to – po modernizacji pompowni LPG i montażu sytemu detekcji pożaru – kolejna ważna inwestycja BP w Swarzędzu.

Projekt pod względem wartości, czasu trwania, kompleksowości, liczby zaangażowanych kontrahentów był inwestycją bez precedensu w historii działalności BP Gas w Polsce – mówi Piotr Maślakiewicz, dyrektor generalny BP Gas. – Ze względu na konieczność nałożenia kilku warstw, powierzchnia, którą pokryto chartekiem odpowiada powierzchni blisko dwóch boisk piłkarskich. 4 zbiorniki kuliste o pojemności 1000 m3 każdy, zbiornik kulisty 250 m3, zbiorniki walcowe 90 m3 i 54 m3, pół kilometra pokrytych rur, blisko 50 tys. kg masy zabezpieczającej wylicza Maślakiewicz. Ale najważniejsze jest dla nas to, że to kolejna inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo i to zarówno naszych pracowników, jak i naszych sąsiadów. Jest to kosztowne i nie wymagane polskim prawem rozwiązanie, ale wg nas warte poniesionych nakładów.

Wszystkie zbiorniki magazynowe wraz z przyległym orurowaniem zostały pokryte powłoką pęczniejącą Chartek o dwugodzinnej odporności ogniowej. Chartek 7 stanowi dodatkową barierę ochronną zbiornika o grubości 14 mm. W razie pożaru warstwa ochronna rozszerza się od 14 mm do kilkunastu cm, zadaniem powłoki Chartek 7 jest niedopuszczenie do wzrostu temperatury powierzchni zbiornika powyżej temperatury 300°C w czasie 2 godzin trwania pożaru. Warto nadmienić, że po modernizacji zbiorniki magazynowe w Swarzędzu są chronione podwójnie; oprócz ochrony pasywnej, zbiorniki wyposażone są w stałą instalację zraszaczową.

W Swarzędzu – oprócz zakresu głównego – wykonano próby ciśnieniowe i rewizje zbiorników, wymieniono armaturę zabezpieczającą, wyremontowano platformy robocze i ciągi komunikacyjne oraz pomalowano podpory betonowe zbiorników. Głównym wykonawcą była płocka firma Terbud BJ.

***

Pasywna ochrona przeciwpożarowa zbiorników (nazywana również bierną ochroną przeciwpożarową) jest alternatywą dla rozwiązań aktywnych jak np. instalacje wodne i polega pokryciu zbiornika masą izolującą, która w przypadku pożaru stanowi przegrodę pożarową. Przy zbiornikach na gaz płynny chodzi o zabezpieczenie płaszcza zbiornika przed wzrostem temperatury powyżej wartości, przy której może dojść do utraty stabilności konstrukcji zbiornika i wybuchu znajdującego się wewnątrz gazu.

 

Rozlewnia w Swarzędzu została wybudowana w latach 1976-1990 jako centrum zaopatrzenia w gaz LPG dla zachodnio- centralnej Polski. BP przejęło rozlewnię w 1995 roku. Od 2010 r. zakład funkcjonuje jako terminal przeładunkowy gazu luzem, posiada własną bocznicę kolejową, stanowiska rozładunku i załadunku autocystern i cystern kolejowych. Pojemność aktywnego parku zbiornikowego wynosi ponad 2000 t gazu płynnego. Rozlewnia położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie innych zakładów w strefie przemysłowej Swarzędza.

Wróć