Strefa przedsiębiorcy

Pozyskiwanie deficytowych surowców drogą importu i współpraca międzynarodowa – konferencja z udziałem Szefa KAS


18 kwietnia 2018 r. Szef KAS Marian Banaś wziął udział w konferencji na Uniwersytecie Szczecińskim, podczas której eksperci i przedsiębiorcy dyskutowali o polityce surowcowej Polski.

Złoże przynosi korzyści tylko wtedy gdy jest zagospodarowane. Przynosi korzyści w formie podatków i innych danin publicznych. Zadania o charakterze fiskalnym nie są jedynymi, jakie realizuje Krajowa Administracja Skarbowa. Obszarem zainteresowania KAS jest również ochrona dóbr naturalnych, bo np. nielegalne wydobycie bursztynu w Polsce powoduje degradację środowiska, a przemyt bursztynu i kamieni szlachetnych do naszego kraju przyczynia się do utraty wpływów do budżetu państwa" – powiedział podczas konferencji Szef KAS.

W trakcie debaty panelowej wiceminister finansów podkreślił, że działania KAS koncertują się również na produktach i wyrobach importowanych, które mogą stwarzać zagrożenie dla obywateli i środowiska. Dotyczą także zagadnień związanych z działalnością gospodarczą polegającą na imporcie surowców i ograniczeniami z tym związanymi.

„Jesteśmy zainteresowani wspieraniem rozwoju działalności gospodarczej, ale prowadzonej zgodnie z prawem. Wspólnie z innymi służbami i instytucjami państwowymi walczymy z procederem łamania prawa. Uczciwym przedsiębiorcom zapewniamy udogodnienia i ochronę" – dodał minister Banaś.

Współpraca z ministrem środowiska

Udział Szefa KAS w konferencji w Szczecinie związany jest z porozumieniem zawartym pomiędzy ministrem środowiska i KAS w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami.

Podpisane w lutym 2018 r. porozumienie ma na celu ograniczenie procederu nielegalnego wydobywania bursztynu, nielegalnego wprowadzania do obrotu oraz przywozu i wywozu bursztynu, kamieni szlachetnych, półszlachetnych i ozdobnych oraz meteorytów, a także popularyzowanie wiedzy geologicznej. Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne), a także meteoryty objęte porozumieniem, stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego zatrzymane przy próbie przemytu cenne okazy bursztynu, kamienie szlachetne, półszlachetne i ozdobne oraz meteoryty, po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, będą trafiać do muzeów lub instytucji kulturalnych i naukowych.

Udaremnione próby przemytu bursztynu

W 2015 r. celnicy skonfiskowali łącznie ok. 1 664 kg bursztynu, w roku 2016 było to już ok. 7 485 kg, czyli ponad czterokrotnie więcej. Najbardziej spektakularnym ujawnieniem KAS w tym zakresie było zabezpieczenie blisko 3 ton bursztynowego surowca w jednym z warszawskich mieszkań.

Według szacunków Ministerstwa Środowiska jedynie ok. 0,6 ton bursztynu, z około 10 ton znajdujących się rocznie w obrocie, jest pozyskane legalnie.

Kierunki przemytu to głównie Rosja (obwód kaliningradzki) oraz Ukraina. Według szacunków w Obwodzie Kaliningradzkim znajduje się ok. 90 proc. światowych zasobów tego minerału i tylko tu prowadzi się jego przemysłowe wydobycie. Tak gwałtowny wzrost ujawnień wynika z ogólnej sytuacji rynkowej, zaangażowania w kontrolę organów Krajowej Administracji Skarbowej, jak również z nowego rodzaju towaru, który jest przemycany.

Wśród nietypowych miejsc, w których funkcjonariusze wykryli przemycany bursztyn były: butle gazowe, lusterka pojazdów, poduszki powietrzne, lodówki, plastikowe butelki a nawet rajstopy i skarpety. Sporą cześć bursztynowej kontrabandy funkcjonariusze znaleźli także w bagażach, akumulatorach, przerobionych zbiornikach paliwa,  dachach czy podłogach pojazdów przekraczających granicę.

Polityka Surowcowa Państwa w serwisie Ministerstwa Środowiska (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)

Źródło: KAS

Wróć