Wiadomości

Porozumienie państw o wymianie informacji podatkowych to "stracona szansa"


Porozumienie państw UE dotyczące automatycznej wymiany informacji o indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, korzystnej dla firm międzynarodowych, na ich terytorium, to stracona szansa na postęp w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i nieuczciwą konkurencją podatkową, stwierdzili posłowie, w opinii, przyjętej w czwartkowym głosowaniu. Nie podoba im się, że porozumienie z 6 października zawężą zakres przepisów o "automatycznej wymianie" oraz dostęp Komisji Europejskiej do informacji.

 

Porozumienie Rady ds. gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), zawarte 6 października, osłabiło propozycję Komisji Europejskiej o wprowadzeniu przejrzystości umów podatkowych pomiędzy państwami a międzynarodowymi korporacjami oraz wymiany informacji, zanim posłowie z parlamentarnej komisji ds. monetarnych i gospodarczych ustalili, podczas głosowania, swoją pozycję, 13 października.

Komentując porozumienie w Radzie, parlamentarny sprawozdawca Markus Ferber (EPP, DE), powiedział: "Jeśli jest to ostateczne porozumienie, państwa członkowskie straciły świetną okazję do wprowadzenia większej przejrzystości do systemów podatkowych. Budżety państwowe na tym ucierpią, ponieważ organy odpowiedzialne za podatki nie będą miały okazji stwierdzić, że państwa erodują własną bazę podatkową. Potrzebna nam jest procedura systemowa, obowiązkowa i ogólnoeuropejska. Organy podatkowe powinny być zobowiązane do wymiany informacji dotyczących indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i udostępniania ich w centralnej bazie danych podlegającej Komisji Europejskiej."

Co proponowali posłowie a na co zgodziła się Rada

  • Zawężony zakres - posłowie woleliby, aby nowe przepisy dotyczyły wszystkich przypadków indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, a nie tylko sytuacji, w których jest to interpretacja "transgraniczna", jak to zostało uzgodnione pomiędzy państwami członkowskimi, ponieważ, jak uważają posłowie, krajowa interpretacja może wpływać na to, co dzieje się poza granicami.
  • Osłabiona pozycja Komisji Europejskiej - Rada zadbała także o to, aby Komisja Europejska nie mogła reagować na uzyskane informacje, do których będzie miała ograniczony dostęp, inaczej niż sprawdzając czy działania są zgodne z dyrektywą
  • Bez efektu retroaktywnego - Rada uzgodniła także, że dyrektywa będzie obowiązywać wobec umów dotyczących indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, poprawek bądź odnowionych umów, dopiero po 31 grudnia 2016 roku, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi umów zawartych, zmienionych lub odnowionych pomiędzy 2012 i 2016 rokiem.

 

Fiat i Starbucks dowodzą jak potrzebna jest przejrzystość

Komentując decyzję Komisji Europejskiej o uznaniu ulg podatkowych udzielonych przez Luksemburg (Fiat Finance) oraz Holandię (Starbucks) za nienależną pomoc państwową, szkodliwą dla polityki konkurencji, Markus Ferber dodał: "Indywidualne umowy podatkowe wchodzą na teren konkurencyjności. Dlatego Komisja Europejska powinna być upoważniona do dostępu i używania danych w celu wykrywania przypadków unikania opodatkowania i stosowania cen dumpingowych oraz do dokonywania oceny, czy działania takie są zgodne z zasadami pomocy państwowej. Postanowienia, jakie zapadły w sprawie Fiata i Starbucksa, pokazują, że Komisja powinna być w stanie pełnić swoją rolę".

 

Kolejne kroki

Projekt dyrektywy, przygotowany przez Radę, ma być przyjęty na następnym jej spotkaniu, po głosowaniu opinii Parlamentu i przetłumaczeniu dyrektywy na wszystkie oficjalne języki. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Projekt sprawozdania

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+COMPARL+PE-560.586+01+NOT+XML+V0//PL

 

Komunikat prasowy po głosowaniu w komisji parlamentarnej (13.10.2015)

http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20151013IPR97373/html/Mandatory-exchange-of-tax-rulings-proposal-a-missed-opportunity%E2%80%9D-say-MEPs

 

Reakcje posłów na decyzje Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwowej, dotyczące firm: Starbucks (NL) i Fiat Finance (LUX) (21.10.2015)

http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20151021IPR98611/html/Key-MEPs-Verdicts-tax-rulings-Starbucks-and-Fiat-show-transparency-is-needed

 

Komunikat prasowy po porozumieniu ECOFIN (06.10.2015)

http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/10/06-cross-border-tax-rulings/

 

Sprawozdawca: Markus Ferber (EPP, DE)

http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/1917/MARKUS_FERBER_home.html

WIĘCEJ: czytaj w grudniowym wydaniu miesięcznika „Paliwa Płynne”

Nowości branżowych szukaj na

XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016

11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa

(opr.zp)

 

Wróć