Auto i Myjnia

Polski wynalazek po raz pierwszy w historii nagrodzony nagrodą Grand Prix na wystawie iENA w Norymberdze


2–5 listopada 2017 r. na 69. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze nagrodzono oryginalną polską formułę wytwarzania paliw z tworzyw sztucznych.

Nagrodzony projekt opracowany został przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT z Warszawy i firmę Technologie Recyklingu Adam Hańderek z Bielska Białej. To modelowy przykład wzorowej współpracy instytutów badawczych z prywatnym biznesem w komercjalizowaniu innowacyjnych rozwiązań.

- Jesteśmy małą firmą, która od 12 lat (z własnych funduszy) bada możliwości utylizacji odpadów komunalnych, których nie podlegają recyklingowi. Można je spalić lub zastosować jako "paliwo alternatywne" (RDF) w cementowniach. Jesteśmy w tej chwili jedyną firmą na świecie, która potrafi z odpadowych tworzyw sztucznych pozyskać pełnonormatywne paliwo (ON i benzyny), dzięki czemu możemy stosować je jako paliwo oraz jako wysokiej jakości dodatki do komponowania paliw. Ważne jest również to, że z tej instalacji jest tylko 1% odpadu w postaci wysokoenergetycznego pyłu węglowego, a z 1 kg odpadu produkujemy 1 L paliwa - mówi Jan Kiraga z firmy ​Technologie Recyklingu Adam Hańderek.

W 2015 r. firma prowadziła wspólne badania z ICHP (Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie) i do swego rozwiązania dokupiła od tej instytucji jedyny w skali światowej patent na bezciśnieniowe uwodornienie swych produktów. Od 2016 r. firma znajduje się w Państwowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie (PIMOT) i wspólnie z naukowcami instytutu prowadzi dalsze badania (nad utylizacją biomasy i odpadów ściekowych). Wyniki badań zostały potwierdzone przez ICHP, PIMOT  Laboratorium Analityczne, Pionu Paliw i Bio-gospodarki Przemysłowego Instytutu Motoryzacji prowadzonego przez prof. Krzysztofa Biernata -  oraz jury kilku największych targów innowacji w Europie i Azji.

Technologia została nagrodzona na wielu międzynarodowych targach w Chinach, Moskwie, Barcelonie oraz polskich INTARG 2017; Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017.

Źródło: Technologie Recyklingu Adam Hańderek, fot. XXIV Międzynarodowe TARGI STACJA PALIW2017, op.zp

Z nagrodzoną w Niemczech technologią można było zapoznać się również podczas organizowanych przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXIV Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2017, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Wróć