Wiadomości

Podatek od nieruchomości a dystrybutory paliwowe

W wyroku z 16 grudnia 2010 r. (syg. akt: III SA/Po 675/10) WSA w Poznaniu wyraził stanowisko, iż zbiorniki na paliwo czy gaz są budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, a przypisane im odpowiednio dystrybutory i agregaty pompowe należy uznać za urządzenia techniczne w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego, związane ze zbiornikami i zapewniające możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Sprawa trafiła przed sąd za sprawą spółki prowadzącej stację paliw. Po przeprowadzonej kontroli organ podatkowy uznał, że powinna ona opodatkować również agregat pompowy i sześć dystrybutorów. W uzasadnieniu podkreślono, że są to elementy składowe obiektu budowlanego, czyli stacji paliw. Jako organ pobierający podatek od nieruchomości miasto, w którym mieści się przedmiotowa spółka, powołało rzeczoznawcę, który stwierdził, iż agregat i dystrybutory stanowią urządzenia techniczne związane z budowlami, czyli zbiornikami paliw. Dopiero jako całość zapewniają właściwe użytkowanie tych budowli, co jest argumentem przemawiającym za zapłatą wyższego podatku.

Podatnik zakwestionował powyższe stanowisko, argumentując, że powyższe urządzenia nie stanowią w jego ocenie budowli ani urządzenia budowlanego związanego z obiektem budowlanym w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613). W jego opinii nie są to urządzenia trwale zespolone z obiektem budowlanym, nie tworzą też całości techniczno-użytkowej.

WSA w Poznaniu nie podzielił powyższego stanowiska i przyjął konieczność opodatkowania spornych urządzeń podatkiem od nieruchomości.

Wróć