Wiadomości

Platforma posadowiona na Yme


Dystans dzielący Stavanger od złoża Yme to ok. 110 km. – Podczas transportu średnia wysokość fali nie przekroczyła 2 metrów, a w trakcie samej instalacji platformy 1 metra. Inaczej z uwagi na bezpieczeństwo całej operacji nie bylibyśmy w stanie jej skutecznie przeprowadzić – tłumaczy Helge Thoreby, nadzorujący transport platformy z ramienia LOTOS E&P Norge.

Jednak jako pierwsza na złoże Yme dopłynęła już 18 czerwca platforma Rowan Stavanger, która będzie pełniła zadanie jednostki serwisowo-hotelowej podczas operacji zagospodarowania złoża Yme. – Ta platforma już od 20 czerwca jest zakotwiczona na złożu – potwierdza Paweł Siemek, prezes LOTOS Petrobaltic. – Końcowe prace na MOPU (z ang. Mobile Offshore Production Unit) będą wykonywane już bezpośrednio na złożu Yme, dzięki wykorzystaniu zaplecza platformy Rowan Stavanger.

Lotos Norge posiada 20% udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych udziałów szacuje się na ok. 1,8 mln ton.


***
Lotos Petrobaltic to spółka zależna Grupy LOTOS S.A. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby LOTOS Petrobaltic (M. Bałtyckie i Norweski Szelf Kontynentalny wg stanu na dzień 31 grudnia 2010 r.) to 6,2 mln ton ropy naftowej oraz 0,5 mld metrów sześciennych gazu (zasoby pewne i zasoby prawdopodobne, kat. 2P) oraz 1,3 mln ton ropy naftowej i 6,5 mld metrów sześciennych gazu (zasoby warunkowe, kat. 2C). LOTOS Petrobaltic obecny jest na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę LOTOS E&P Norge, która posiada w sumie 7 koncesji (6 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na dwóch z nich LOTOS Norge jest operatorem. Dodatkowo LOTOS Petrobaltic jest właścicielem firmy AB Geonafta, wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych na Litwie.

Wróć