Wiadomości

PKN ORLEN aktywnie uczestniczy w debacie o innowacyjności polskiej gospodarki

„Innowacyjność – jak to robią inni? Uczymy się od najlepszych!” – tak brzmiało motto tegorocznego Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, którego III edycję 24 i 25 maja br. zorganizowała w warszawskim Centrum Nauki Kopernik  Krajowa Izba Gospodarcza.

Kongres Innowacyjnej Gospodarki zebrał czołowych przedstawicieli świata polityki oraz liderów biznesu i nauki, którzy w tym roku dyskutowali o innowacyjności, jako czynniku determinującym dalszy rozwój gospodarczy Polski. Gościem specjalnym Kongresu był Francis Fukuyama, jeden z najwybitniejszych światowych myślicieli społecznych i ekonomistów oraz autor kontrowersyjnej tezy o "końcu historii", na temat ostatecznego zwycięstwa systemu kapitalistycznego po upadku komunizmu.
Podstawowym celem tegorocznej edycji Kongresu było zidentyfikowanie wyzwań stojących przed polską gospodarką w kontekście wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Podczas wielu paneli tematycznych debatowano o wpływie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz organizacyjnych w branżach takich jak medycyna i biotechnologia, nauka, transport, media, czy energetyka.

Rozwój energetyki, jako nowy element łańcucha wartości PKN ORLEN, będzie jednym z czynników wpływających na aktualizowaną obecnie strategię spółki. - Koncern rozwija się poprzez dodawanie nowych ogniw w łańcuchu zaspokajania potrzeb energetycznych. Fundamentem działalności spółki jest przemysł rafineryjny i petrochemiczny. W odpowiedzi na rosnący popyt na energię elektryczną pojawiła się strategia zaangażowania się w energetykę na większą skalę. Dla zapewnienia  bezpieczeństwa surowcowego, stawiamy również na upstream - wejście w sektor gazu pozwoli na osiągnięcie efektu synergii z energetyką i petrochemią – podkreślił Piotr Chełmiński, Członek Zarządu ds. Petrochemii PKN Orlen.

Patronat honorowy nad Kongresem Innowacyjnej Gospodarki przyjął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Uczestnikami dyskusji byli m.in. Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu; prof. Jerzy Hausner, Członek Rady Polityki Pieniężnej; Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji; Marcin Karolec Minister Środowiska; Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej; Alicja Adamczyk, Prezes Urzędu Patentowego RP; Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk; Maciej Witucki – Prezes Orange Polska.

Wróć