Wiadomości

PE sprzeciwia się rezygnacji z preferencyjnych stawek opodatkowania ON

Projekt nowego opodatkowania produktów energetycznych przewiduje uzależnienie wysokości opłat nie od rodzaju danego produktu, jak to jest obecnie, ale od jego wartości energetycznej czy stopnia zanieczyszczenia, jakie z sobą niesie. Jednak zasada neutralności podatkowej nie powinna prowadzić do utraty uprzywilejowanej pozycji oleju napedowego wobec benzyny, stwierdzili posłowie w głosowaniu, które odbyło się w czwartek.


Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest rekomendacją dla państw członkowskich, które muszą podjąć decyzję w tej sprawie. Posłanka Astrid Lulling (EPP, LU), która prowadzi tę sprawę, wspiera cel zwalczania skutków zmian klimatycznych, ale sprzeciwia się wprowadzeniu takich zmian podatkowych, które doprowadziłoby do wzrostu cen oleju napędowego.

Propozycja może zrestrukturyzować unijne zasady dotyczące opodatkowania produktów energetycznych i elektryczności. Ma to przyczynić się do zwalczania zmian klimatycznych, a także promować odnawialne źródła energii, jak również wspierać zmianę technologiczną i inwestycje w sektorze zielonej ekonomii.

Podatki związane z emisją dwutlenku węgla i oparte na wartości energetycznej mają być wprowadzone po to, by wynagrodzić wysiłki podejmowane na rzecz efektywności energetycznej i stymulowania rozwoju nowych technologii.

Kraje członkowskie mogą zastosować specjalne ulgi bądź zwolnienia podatkowe w wybranych sektorach, na przykład rolnictwie i leśnictwie, ale tylko wtedy, jeśli będzie to połączone ze staraniami na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej

Ulgi i zwolnienia podatkowe dla gospodarstw domowych i organizacji charytatywnych (ang. charitable organisations) powinny być stopniowo wycofywane, choć rezygnacja z nich powinna być rozłożona na dłuższy okres. Posłowie stwierdzili, że gospodarstwa domowe o niskich dochodach oraz organizacje charytatywne powinny otrzymać wyrównanie w tych krajach, w których nowe regulacje wpłyną na ceny energii.

Kraje członkowskie będą musiały zapewnić takie opodatkowanie dwutlenku węgla, które nie wpłynie na te sektory przemysłu, które już są objęte europejskim systemem handlu emisjami, a jednocześnie nie ucierpią również sektory, które pozostają poza systemem ETS.

Wróć